Ekonomi

ABD imalat sanayi beklenenden fazla arttı

S&P Global, Şubat ayı için önde gelen ABD imalat, hizmet ve bileşik PMI verilerini yayınladı.

Buna göre imalat sanayi PMI Şubat ayında bir önceki aya göre 0,9 puan artarak 47,8 oldu. Piyasa beklentilerinin üzerinde yükselen endeksin bu dönemde 47,1 değer kazanması bekleniyordu. Sektördeki daralmanın devam ettiğini gösteren endeks Ocak ayında 46,9 oldu.

ABD’de hizmet branşı PMI bir önceki aya göre 3,7 puan artarak Şubat ayında 50,5 değerine ulaştı. Piyasa beklentilerinin üzerinde çıkan endeksin 47,2 olacağı iddia edildi. Hizmetler segmentinde genişlemeye işaret eden endeks Ocak’ta 46,8 oldu.

PMI da Ocak ayında 46.8 fiyat aldı

İmalat ve hizmet segmentlerini kapsayan bileşik PMI, Şubat ayında aylık 3,4 puan artışla 50,2 oldu. İktisadi faaliyetteki genişlemeyi gösteren bileşik PMI da Ocak ayında 46,8 fiyatını aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen S&P Global Başekonomisti Chris Williamson, yüksek faiz oranları ve yüksek hayat pahalılığına rağmen enflasyonun zirve yaptığı ve resesyon risklerinin azaldığı yönündeki işaretlerle iş dünyasında olumlu bir havanın hakim olduğunu söyledi.

İstihdam piyasasındaki sıkılığın enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklerine işaret eden Williamson, hizmet sektöründe hızlanan fiyat artışlarının faiz davetlerini artırarak başlayan genişlemeyi bastırabileceğini söyledi.

PMI veri değerlerinin 50 ve üzeri branşta genişlemeye, 50’nin altı ise daralmaya işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu