Haber

ABD, Nijerya’dan kaçırılan 20 milyon dolardan fazla parayı daha iade etti

ABD, eski Devlet Lideri General Sani Abacha devrinde Nijerya’dan yurt dışına kaçırılan 20 milyon dolardan fazla parayı daha ülkeye iade etti.

ABD Adalet Bakanlığının açıklamasında, Nijerya hükümetiyle yapılan anlaşma kapsamında Abacha döneminde yurt dışına kaçırılan paralardan 20,6 milyon doların iade edildiği belirtildi.

ABD’nin Nijerya’ya yaptığı iadenin, iki ülke arasındaki “iade anlaşması”na uygun olduğuna işaret edilen açıklamada, “Müsadere edilen varlıklar, 17 Kasım 1993’te askeri darbeyle Nijerya’da Devlet Başkanı olan General Abacha’nın askeri rejimi sırasında ve sonrasında aklanan yolsuzluk paralarını temsil ediyor.” ifadesi kullanıldı.

Abacha döneminde ülkeden kaçırılan paraların geri gönderilmesi için 23 Ağustos’ta Nijerya Adalet Bakanı ve Başsavcı Abubakar Malami ile ABD’nin Abuja Büyükelçisi Mary Leonard anlaşmaya imza atmıştı.

ABD, 2020’de Nijerya hükümetine Abacha döneminde ülkeden kaçırılan 311,7 milyon doları iade etmişti.

Afrika’nın “en açgözlü” diktatörü

Dönemin Devlet Lideri General Abacha tarafından 1993-1998 yıllarında yurt dışına kaçırılan paraların kıymetli bir kısmı, Batılı bankalarda tutuluyor.

Abacha, 5 yıllık misyon mühleti boyunca kamudan en az 2 milyar dolar çalmakla suçlanmıştı.

17 Kasım 1993 yılında askeri darbeyle vazifeye gelen Abacha, ülkenin en çok yolsuzluk yapan önderi olarak biliniyor.

Ülkeyi yönettiği periyotta birçok insan hakkı ihlaliyle suçlanan Abacha, Afrika’nın “en açgözlü diktatörü” olarak tanınıyor.

Abacha, 8 Haziran 1998’de devlet başkanlığı sarayında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu