Haber

Adalet Bakanı Tunç: Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin kararını bekleyeceğiz

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Milletvekilliği üyeliğine seçilen Seyahat Park davası sanığı Can Atalay hakkında Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne sunduğu mütalaaya ilişkin TBMM’den Türk Personel Partisi (TİP), “İlk derece mahkemesi, konunun Yargıtay tarafından kendi yargılama sürecinde değerlendirildiği gerekçesiyle dosyayı reddetti.” “Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne gönderdi. Şimdi dairenin kararını bekleyeceğiz” dedi.

Adalet Bakanı Tunç, Bilkent Otel ve Konferans Merkezi’nde düzenlenen ‘Çocuk Teslimiyeti ve Çocukla Kişisel İlişki Kurma Konusunda Değerlendirme Çalıştayı’na katıldı. Tunç, programın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

‘MİT’in Cumhurbaşkanlığına sunduğu ‘adli rapor’da ne var?’ “Bunlar yargının yürüttüğü soruşturmalardır. Yargı tarafsız ve bağımsız karar veriyor. Soruşturma gündeme geldi.” başlıklı yazısı nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan gazeteci Tolga Şardan’ın tahliye kararı değerlendiriliyor. Bu anlamda kimin hangi suçtan tutuklanacağına veya serbest bırakılacağına karar veriliyor.” “Yargı karar veriyor. Yargının yürüttüğü bir süreç. Bu noktada yargının verdiği karara saygı duyulması gerekiyor. Bu eyalette yargının gündeminde çok sayıda soruşturma var. Bu soruşturmalarda tutuklanma ve tahliyeler var. Yapılması da mümkündür. Yargının takdirinde olan bir konudur” dedi.

“Anayasa Mahkemesi’ne görüşümüzü bildirdik (kamuya açık olarak yanıltıcı bilgi verme suçunun iptali), takdir Anayasa Mahkemesi’nindir.”

TCK’nın 217/A maddesinde düzenlenen ‘kamuya açık yanıltıcı bilgi verme’ suçunun iptaline ilişkin Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) yaptığı görüşmeye ilişkin soru üzerine Tunç, şunları söyledi:

“Bu, Anayasa Mahkemesi’nin de kendi gündemini ilgilendiren bir konudur. TCK’nın 217/A maddesi yeni bir hata türü olarak yaratıldı ve uygulamasına başlandı. Özellikle ‘kamuya yanıltıcı bilgi verme suçu’, Halk arasında tedirginlik, korku ve panik yaşanması, kamu düzenini bozan bir durum söz konusu ise bağımsız yargı bu fiilleri tespit ederek suç olup olmadığını değerlendirecektir.Bu süreçte Anayasa Mahkemesi’ne iptal davası açılmıştır. Bakanlık olarak Anayasa Mahkemesi’ne görüşümüzü bildirdik, takdir her zaman Anayasa Mahkemesi’ne aittir. Orada görüşürüz.”

“Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin kararını bekleyeceğiz”

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Can Atalay hakkında Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne sunduğu mütalaayla ilgili konuşan Tunç, “Konu yine Yargıtay’da. Bunlar, gündemde olan konular. Her zaman yargının önündeyiz. Yargının bu konudaki kararını hep birlikte bekleyeceğiz. Mahkeme kararıyla ilgili eleştiriler olacak. Süreci birlikte takip ettik. Özellikle Can Atalay hakkındaki ihlal kararı Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İlk Derece Mahkemesi, konunun Yargıtay tarafından kendi yargılama sürecinde değerlendirildiği gerekçesiyle dosyayı Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’ne gönderdi. Şimdi Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’nde.” Ceza Dairesi’nin kararını bekleyeceğiz” dedi. – ANKARA

haber-amasra.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu