Haber

Afrika ülkelerinin büyükelçi eşleri iş birliğini güçlendirmek için başkentte bir araya geldi

Afrika ülkelerinin Türkiye’de ikamet eden büyükelçilerinin eşleri, iş birliği ve dayanışmayı güçlendirmek amacıyla Ankara’da etkinlik düzenledi.

Afrika El Sanatları ve Kültürü’ndeki etkinliğe Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Sevim Sayım Madak, Lübnan’ın Ankara Büyükelçisi Gassan Muallim’in eşi Louma Kabalan Muallim, Afrika ülkelerinin Ankara büyükelçilerinin eşleri ve Afrika Kültür Konutu Lideri katıldı. Hamamönü’ndeki ev. Zeliha Sağlam katıldı.

Madak, burada yaptığı konuşmada, “Dünyanın farklı köşelerinden büyükelçilerimizin değerli eşleri olan sizlerle bir araya gelmenin, insanlık için yapılan önemli çalışmaların paylaşılması, iş birliği ve dayanışmanın güçlendirilmesi adına önemli bir adım olacağına inanıyorum.” söz konusu.

Madak, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Afrika açılımı sayesinde kıta ülkeleriyle ilişkilerin ve iş birliğinin geliştiğini, karşılıklı güven ve saygının arttığını belirtti.

Afrika Kültür Evi’nin önemine vurgu yapan Madak, “Afrika Kültür Evi sadece bölgenin kültürünü bize kazandırmakla kalmıyor, halklarımız arasındaki duygusal bağları da güçlendiriyor.” Sanki konuşuyordu. Madak, Kültür Konutu için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a teşekkür etti.

Lübnan Büyükelçisi’nin eşi Louma Kabalan Muallim, her zaman el ele vererek kadınlara umut vermek ve onları desteklemek için çabalamaları gerektiğini söyledi.

Muallim, Ankara’daki misyon başkanlarının eşleri olarak ihtiyaç duyulduğunda destek olmanın insanlık görevi ve yükümlülüğü olduğunu vurgulayarak, “Bu renkli, yaratıcı ve dost canlısı ev, Afrika’ya yakınlaşmanın ve birlikte gönüllü olmanın en iyi yoludur. ” söz konusu.

Afrika Kültür Evi Lideri Sağlam, şunları söyledi: “Afrika Kültür Evi, karşılıklı anlayışı teşvik etme, çeşitliliği kucaklama ve kadınları güçlendirme konusundaki kararlılığımızın bir kanıtıdır.” dedi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sonrasında yaşanan duruma dikkat çeken Sağlam, “Devam eden bombardımanlardan etkilenen halk için yüreklerimiz acıyla dolu, acıların bir an önce sona ermesi için ateşkesin sağlanmasını umuyoruz.” İfadesini kullandı.

Afrika Kültür Evi’nde akademik seminerler, kültürel atölyeler ve Afrika mirasının zenginliğini vurgulayan etkinlikler düzenlendiğini anlatan Sağlam, “Bu girişimler sadece farklı kültürleri sergilemekle kalmıyor, aynı zamanda diyaloğu, anlayışı ve karşılıklı takdiri de teşvik ediyor.” söz konusu.

Afrika Kültür Evi, Emine Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte birçok Afrika gezisi sonucunda oluşturduğu fikir sonucunda 2016 yılında hayata geçirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu