Ekonomi

Akaryakıt fiyatları yine değişti! Benzine müthiş zam

Petrol fiyatları ve dolar kurundaki değişimlere bağlı olarak akaryakıt fiyatlarında oynaklık devam ediyor. Geçen hafta akaryakıt ve motorine yapılan zamdan sonra bugün akaryakıta bir zam daha geldi. Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere akaryakıt fiyatına 1 lira 25 kuruş zam geldi.

1 LİTRE BENZİN KAÇ LİRA OLDU?

Zam sonrası akaryakıt litresi İstanbul’da 21 liradan 71 kuruşa, Ankara’da 21 liradan 93 kuruşa, İzmir’de 21 liradan 86 kuruşa yükseldi. Motorda fiyat değişikliği olmadı.

GEÇEN HAFTA İKİ KAT YÜKSEK OLDU

Geçen hafta akaryakıt fiyatlarına 2 gün üst üste zam yapıldı. 17 Ocak’ta benzine 67 kuruş, 18 Ocak’ta motorine 1 lira 5 kuruş zam yapıldı.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIR?

Türkiye’de akaryakıt ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK paylarının eklenmesi ile KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunmaktadır. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz eser fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek belirli bir fiyat değişim farkı ile gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde edilir.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİKLİKLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTIR.

EPDK’nın fiyat değişikliğini açıklayan tek sendika olan EPGİS ile ilgili hata açıklaması yapmasının ardından sendika, akaryakıt fiyat değişikliklerini dava sonuçlanana kadar vatandaşla paylaşmayacağını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu