Haber

BM, AB, ABD, İngiltere ve Fransa’dan Libya’daki çatışmaların durdurulması çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), ABD, İngiltere ve Fransa’nın Libya’daki diplomatik misyonları, can kayıplarını önlemek için başkent Trablus’ta çatışmaların sona erdirilmesi ve şiddet olaylarından kaçınılması çağrısında bulundu.

BM Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Başkanı Abdoulaye Bathily ile AB, Fransa, İngiltere ve ABD’nin diplomatik temsilcilikleri Trablus’ta yaşanan çatışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bathily, eski adı Twitter olan sosyal medya platformu X’te yaptığı açıklamada, Trablus’taki çatışmalardan endişe duyduğunu belirterek, “Sivillerin korunmasının her şeyden önemli olduğunu tüm taraflara hatırlatırım” dedi. ifadesini kullandı.

UNSMIL’in açıklamasında, “UNSMIL, gerilimi derhal azaltma ve devam eden çatışmaya bir son verme çağrısında bulunuyor. Tüm taraflar, son yıllarda elde edilen güvenlik kazanımlarını korumalı ve farklılıkları diyalog yoluyla ele almalıdır.” ifadeler yer aldı.

AB’nin Libya Büyükelçisi Jose Sabadell, AB misyonunun gerilimi azaltmak ve insan hayatını korumak için yaptığı davetleri tam olarak desteklediğini belirtti.

Libyalılar bir daha savaş görmek istemiyor” dedi. Sabadell, bu ifadeyi kullanarak, siyasetçileri ve güvenlik kurumlarını siyasi veya kişisel kazanç için şiddet kullanılmasını önlemekle sorumlu tuttu.

Fransa Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, UNSMIL davetinin, gerilimin tırmanmasının önlenmesi ve baskınların bir an önce sona erdirilmesi talebini desteklediği kaydedildi.

İngiltere Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, gerilimi azaltmak, diyalog kurmak ve sivilleri korumak gerektiğine işaret edilen UNSMIL’in çağrısına destek verildi.

ABD’nin Libya Büyükelçiliği de çatışmalarla ilgili alarma dikkat çekti ve şunları söyledi:

“Libya’nın istikrar ve seçimlerdeki son kazanımlarını sürdürmesi için derhal gerilimi azaltma çağrısı yapıyoruz.”

Libya Devlet Yüksek Konseyi ve Temsilciler Meclisi (TM), başkent Trablus’ta çatışan tarafları çatışmaya bir an önce son vermeye ve anlaşmazlıkları barışçıl yollarla çözmeye çağırdı.

Trablus’ta çatışmalar

Libya Cumhurbaşkanlığı Başkanlığına bağlı Hata ve Terörle Mücadele Birimi “Rada” ile Milli Birlik Hükümeti’ne bağlı “444 Tugayı” arasında dün başkentin bazı bölgelerinde çatışma çıktı.

Libyalı yetkililer, bugün başkentin güneyinde ve Ayn Zara bölgelerinde çatışmaların devam ettiğini duyurdu.

Milli Birlik Hükümeti ve Başkanlık Divanı’ndan çatışmalara ve nedenine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Ülke basını, “444 Tugayı” komutanı Mahmud Hamza’nın Suç ve Terörle Mücadele Şubesi “Rada” tarafından gözaltına alınmasının çatışma fitilini ateşlediğini iddia etti.

Başkent Trablus’ta 28 Mayıs’ta iki taraf arasında kısa süreli çatışmalar yaşandı.

“Rada” ve “444 Tugayı”, ülkenin batısında faaliyet gösteren en güçlü iki milis grubu olarak kabul ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu