Haber

BM Genel Sekreteri Guterres: “Tahıl anlaşmasının uzatılmasını memnuniyetle karşılıyorum”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, tahıl koridoru mutabakatının 120 gün uzatılmasını memnuniyetle karşıladığını söz etti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İstanbul’da imzalanan ve süresi 19 Kasım’da sona erecek olan tahıl koridoru mutabakatının 120 gün müddetle uzatılması kararına ait açıklamalarda bulundu. Guterres, “Tüm tarafların Ukrayna’dan tahıl, gıda ve gübre ihracatının güvenli sevkiyatını sağlamak için Karadeniz tahıl girişiminin sürdürülmesi konusunda anlaşmasını memnuniyetle karşılıyorum” dedi. Guterres, Rusya tarafının ihracatına ait ise mutabakatın bir modülü olarak BM’nin Rusya’dan besin ve gübre ihracatının önündeki mahzurları kaldırma konusunda kararlı olduğunu söyledi.

Tahıl koridoru mutabakatı 22 Temmuz’da Rusya ve Ukrayna arasında Birleşmiş Milletler ve Türkiye arabuluculuğunda İstanbul’da imzalanmıştı. Moskova idaresi, mutabakat kapsamında olmasına karşın kendi besin eserlerini ve gübresini ihraç edemediğini belirtmiş, bunun sağlanmaması durumunda 19 Kasım’da muahededen ayrılmaya hazır olduğunu vurgulamıştı. Muahedenin imzalanmasından bu yana 11 milyon tondan fazla tahıl eseri sevkiyatı gerçekleştirildi. – NEW YORK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu