Haber

Çatışmalardan kaçan binlerce Sudanlı Çad’a sığındı

Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında çıkan çatışmalar ve aşiretler arası çatışmaların ardından binlerce Sudanlı, ülkenin batı komşusu Çad’a sığındı.

Çadlı yetkililer, Sudan’dan gelen mülteci sayısının on bini geçtiğini bildirdi.

Ansonka eyaletine bağlı Adre kentinde şu anda binlerce mültecinin ikamet ettiği belirtildi.

İki ülke sınırında bulunan Tendelti kasabasından Kafran bölgesine gelen mültecilerin bölgeye sığındıkları bildirildi.

Sudan Tabipler Birliği, 27 Nisan’da ülkenin batısındaki Batı Darfur Eyaleti’nin El-Juneyna kentinde yeniden alevlenen şiddet olayları sonucunda onlarca kişinin hayatını kaybettiğini ve yaralandığını duyurdu.

Öte yandan Sudan ordusu, Batı Darfur eyaletinde çıkan aşiret çatışması dışında ülkedeki tüm eyaletlerde güvenlik durumunun istikrarlı olduğunu belirterek, bu aşiret çatışmasının barış içinde sona erdirilmesi için girişimlerde bulunulduğunu bildirdi. yerel makamlar.

Yerel basında çıkan haberlere göre, 26 Nisan’da Batı Darfur eyaletinin El-Juneyna kentinde ordu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında 3 gün süren kanlı çatışmalarda en az 90 kişi öldü.

Birleşmiş Milletler, Al-Juneyna şehrinde “aşiretleşmeye başlayan” yağma ve şiddetle ilgili endişelerini dile getirmişti.

Sudan’da ordu ile STK arasında çatışma

Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile HDK arasında silahlı çatışma çıktı.

“HDK’nın orduya tam katılımını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda ordu ile HDK arasındaki çekişme son aylarda sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Sağlık Bakanlığı, ordu ile HDK arasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalarda 528 kişinin öldüğünü, 4 bin 599 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Ordu ve HDK, Suudi Arabistan ve ABD’nin çabalarıyla ateşkesi 1 Mayıs gece yarısından itibaren 72 saat uzatma kararı aldıklarını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu