Ekonomi

Çermik Kale Barajı ve 139.420 Dekar Tarım Arazisi Sulanacak

Fiziki gerçekleşmenin yüzde 74,28’e ulaştığı Çermik ilçesindeki Kale Barajı ile 139 bin 420 kar tarım arazisi suya ulaşacak.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nden (DSİ) yapılan açıklamaya göre, tarımda modern sulamanın yaygınlaştırılması, toplulaştırma çalışmaları ile tarım arazilerinden en yüksek faydanın sağlanması, musluklara sağlıklı ve içilebilir suyun ulaştırılması amacıyla çalışmalar yürütülüyor. yerleşim yerlerinin ve tarım alanlarının sel riskine karşı korunması ve sürdürülebilir su yönetiminin sağlanmasıdır. .

Diyarbakır ve ilçelerinde son dönemde inşa edilen su yapılarındaki artış, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynadı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Çermik Kale Barajı’nda çalışmaların devam ettiğini, tamamlandığında 139 bin 420 dönüm tarım arazisinin suya ulaşacağını belirtti.

Balta, projenin tamamının hayata geçmesiyle 18 bin 307 kişiye ilave istihdam sağlanacağını söyledi.

“Çermik Kale Barajı 76 metre yüksekliğinde olup 183,5 milyon metreküp su depolama hacmine sahiptir. Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipi olan barajın tamamlanmasıyla Çermik Ovası’nın üst kotlarının sulanması hedefleniyor. Çermik Kale Barajı gövdesi 1,06 milyon metreküp hacme sahip “Dolgu ve su alma tünelinin tamamı tamamlandı. Baraj gövdesi ön cephe beton kaplama ve sağ-sol sahil kaplama imalatlarına 2023 yılında başlanmış olup, 2024 yılı sonunda imalat tamamlanacaktır. Fiziki gerçekleşme oranı yüzde 74,28’dir.”

haber-kadinhani.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu