Haber

CHP’nin 38. Olağan Kongresi… Kongrenin Açılış Konuşmasını Kılıçdaroğlu Yaptı: “Dünyada 100 Yaşındaki Nadir Partilerden Biriyiz”

Haber: TAMER ARDA ERŞİN – GÜLARA SUBAŞI/ Kamera: ÜNAL AYDIN ​​– MEHMET MEHMETLİOĞLU – ONUR BİNGÖL/ ​​​​Fotoğraflar: TÜMAY BERKİN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 38. Olağan Kurultayı’nın açılış konuşmasını yaptı. Kılıçdaroğlu, “Biz 100 yaşındayız. Dünyada 100 yaşında olan ender partilerden biriyiz. Çünkü partimizi kuran kişi, dünya siyaset tarihine altın harflerle yazılmış bir kişidir. Adı o kişi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür.” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, oybirliğiyle Kongre Divan Başkanlığı’na seçildi.

CHP’nin 38. Olağan Kurultayı “İkinci yüzyılda demokrasi ve birlik kurultayı” sloganıyla Ankara’da düzenlendi Spor salonunda toplandı. Kongrenin açılış konuşmasını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptı.

KENDİSİNDEN “GAZETECİLERE ÖZGÜRLÜK” İLE KONUŞTU.

Kılıçdaroğlu, Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin tutuklu gazeteci Tolga Şardan’a destek amacıyla hazırladığı ve kongre sonrasında gazetecilerin taktığı “Gazetecilere Özgürlük” yazılı rozeti taktı.

Kılıçdaroğlu, “Biz 100 yaşındayız. Dünyanın 100 yıllık güzide partilerinden biriyiz. Çünkü partimizi kuran kişi, dünya siyaset tarihine altın harflerle yazılmış bir kişidir. Adı o kişi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür.”

Kılıçdaroğlu daha sonra kongre gündeminin birinci ve ikinci maddelerini okudu. Kılıçdaroğlu, “Hepinizi Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, hayatını kaybeden CHP’liler, gazilerimiz ve şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşuna ve İstiklal Marşı’na davet ediyorum.” Bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

Kılıçdaroğlu daha sonra gündemin “Cumhurbaşkanlığı Divanı seçimi” maddesine geçti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun meclis başkanlığına aday gösterilmesine ilişkin dilekçeyi okudu. Kılıçdaroğlu; Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, İstanbul Milletvekili Zeynel Emre imzalı dilekçeyi delegelerin oylarına sundu. İmamoğlu oybirliğiyle kongre başkanlığına seçildi.

Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’nu kürsüye davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu