Ekonomi

Çin, yeni enerji araçlarına 72,3 milyar dolarlık vergi muafiyeti getiriyor

Çin, yeni elektrikli taşıtlar (NEV) endüstrisinin yüksek kaliteli gelişimini teşvik etmek için en son önlemlerin ayrıntılarını açıkladı. Yetkililer, önümüzdeki dört yıl içinde NEV’lerin satışlarını artırmaya yardımcı olacak bir satın alma vergisi indirimi politika paketi duyurdu.

Maliye Bakan Yardımcısı Xu Hongcai 2024 ve 2025’te satın alınan NEV’ler, araç başına 30.000 yuan’a kadar satın alma vergisinden, 2026 ve 2027’de satın alınanlar ise satın alma vergisinden yarı muaf olacak. Xu, teşviklerden elde edilen toplam vergi indiriminin yaklaşık 520 milyar yuan (72,3 milyar $) tutarında olmasının beklendiğini söyledi.

Xu, vergi teşviklerinin NEV sektörünün yüksek kaliteli gelişimini daha iyi destekleyebileceğini, vergi politikalarının doğru ve etkili olması gerektiğini ve sadece “niceliği” artırmaya değil, aynı zamanda “kaliteyi” geliştirmeye odaklanacaklarını söyledi.

Xu’ya göre, vergi indirimi ve muafiyet politikaları, yüksek kaliteli lüks otomobillerin bu vergi teşvik kaynaklarından çok fazla yararlanmasını engellerken, kitlesel tüketimi desteklemeyi ve teşvik etmeyi amaçlıyor.

Çin Binek Araç Birliği’nden alınan toptan satış verileri, Mayıs ayında NEV’lerin toptan satışının yıllık %59,4 ve aylık %11,5 artışla 673 bin adede ulaştığını gösteriyor. 2023 yılının başından bu yana NEV’lerin kümülatif satış hacmi bir önceki yıla göre yüzde 46,5 artışla 2 milyar 778 milyon adede ulaştı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu