Haber

Filipinler’deki Negros Oriental eyaletinin valisi Degamo, silahlı kişilerce öldürüldü.

Filipinler’in Negros Oriental eyaletinin Valisi Roel Degamo, evinde köylülerle görüştüğü sırada askeri üniformalı silahlı kişilerce vurularak öldürüldü.

Polisin verdiği bilgiye göre, Degamo ile görüştüğü Pamplona kasabasındaki evinde, askeri üniformalı en az 6 kişi, suikastçı tüfekleri taşıdı ve köylülerin üzerine ateş açtı.

Saldırıda Degamo’nun hayatını kaybettiğini belirten polis, olayın ardından silahlı kişilerin kaçtığını kaydetti.

Ayrıca öldürülen valinin eşi Pamplona Belediye Başkanı Janice Degamo, Facebook’ta paylaştığı videoda saldırıda 5 köylünün hayatını kaybettiğini belirtti.

Başkan Ferdinand Marcos Jr, nakit ve tıbbi yardım istemek için Degamo’nun evinin önünde toplanan yerel yetkililer ve yoksul köylülerin tanık olduğu saldırıyı kınadı.

Marcos yaptığı açıklamada, “Hükümet, bu iğrenç ve iğrenç suçun faillerini adalete teslim edene kadar rahat etmeyecek.” Dedi. söz konusu.

Degamo cinayeti, hükümetin yetkililere yönelik şiddetle mücadele taahhüdüne rağmen, bu tür şiddetin devam ettiği ve sorumlulara yönelik kovuşturmaların başarısız olduğu şeklinde yorumlanıyor.

Geçen ay Lanao del Sur eyaleti Valisi Mamintal Alonto Adiong Jr. uğradığı silahlı baskında yaralanmış, 4 savunucusu hayatını kaybetmişti.

Aynı zamanda, polis üniforması giyen kimliği belirsiz kişiler, kuzeydeki Aparri kasabasının Belediye Başkan Yardımcısı Rommel Alameda’nın aracına ateş açtı. Zanlılar hala bulunamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu