Haber

Geyiklerde Boynuz Üreten Kök Hücreler, İnsan Kemiğinin Yenilenmesinde Önemli Bir Rol Oynayabilir

XI’AN, 27 Şubat (Xinhua) — Çinli bilim insanları, geyiklerde yeniden boynuz çıkaran ve insanlarda organ yenilenmesi için yeni klinik olasılıklar açan bir grup kök hücre belirlediler.

Memeliler, rejeneratif yeteneklerini büyük ölçüde kaybetmiş olsalar da, geyik boynuzları, memeli organ rejenerasyonunu incelemek için dikkate değer bir istisna oluşturur.

Northwestern Polytechnic Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yönetilen bir araştırma grubu, Science dergisinin son sayısında boynuz büyümesiyle ilgili protozoa haritası üzerine bir çalışma yayınladı.

Araştırmacılar, geyik boynuzlarındaki blastema öncü hücrelerinin sayısının, boynuzların hızlı uzamasında değerli bir rol oynayan kendini yenileme ve kemik dokusu onarımı için potansiyel gösterdiğini bulmuşlardır.

Araştırmaya göre progenitör hücreler, eski boynuzların düşmesinden beş gün sonra üç tip mezenkimal hücreden veya en erken evre boynuz çıkarıcılardan gelişir ve daha sonra in vivo ve in vitro kıkırdak hücreleri üretir.

Ekip, farelerin benzer tipte hücrelere sahipken, göğüssüz tiplerin olmadığını keşfetti. Bu, memelilerin benzersiz bir yenilenme mekanizmasına sahip olabileceğini düşündürür.

Araştırmacılar ayrıca çalışmada kemik büyümesiyle ilgili 151 geni tanımlamak için tek hücreli transkriptomik testi kullandılar.

Araştırmacılar, çalışmanın memelilerde rejenerasyon sürecini ve restoratif tıbbın gelişimini anlamak için yeni bilgiler sunduğunu söyledi.

arguvanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu