Ekonomi

Hafta Özeti: Son 7 günün en önemli 5 gelişmesi

Investing.com – Mart ayı geride kalırken ülkedeki hem siyasi hem de ekonomik aktivite tırmanmaya devam ediyor.

Kullanıcılarımızın son 7 günde en çok ilgi gösterdiği ilk 5 içeriği aşağıdaki satırlarda bulabilirsiniz.

Dünya Bankası uyardı: Durum endişe verici

Dünya Bankası, küresel ekonomide 10 yıllık bir kayıp dönemine girilmiş olabileceğini açıkladı.

Kurumun 27 Mart’ta yayınladığı raporda, son 30 yılda büyümeyi sağlayan ekonomik güçlerin tamamına yakınının ortadan kalktığı ve bu durumun endişe yarattığı ifade edildi.

SPK, Tüpraş ile birlikte 3 şirketin bedelsiz sermaye artırımına onay verdi

Sermaye Piyasası Kurulu bu hafta yayınladığı bültende Tüpraş, Teşebbüs Elektrik, Seçkine Naturel ve Kron Teknoloji’nin bedelsiz sermaye artırım başvurularının olumlu olduğunu duyurdu.

Çalışma Bakanlığı’ndan asgari ücret, emekli maaşı ve bayram ikramiyesi açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL’ye çıkarıldığını açıklamasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, gazilere ödenen emekli maaşının taban ücrete, bayram ikramiyesinin ise 2 bin TL’ye çıkarıldığını açıkladı.

Bakanlık, Nisan 2023 ödeme dönemi itibarıyla belge bazında ödenen aylıkların 7 bin 500 TL olarak ödeneceğini ve bu düzenlemeden 8,8 milyon emeklinin yararlanacağını açıkladı.

Bank of America’dan yeni balon uyarısı: “Yatırımcılar satmalı”

Michael Hartnett liderliğindeki Bank of America analistleri, halihazırda üç ABD bölgesel bankasının çökmesine yol açan bankacılık şubesi krizinin neden olduğu başka bir balonun ortaya çıktığını söylüyor.

Stratejistlere göre, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yaptığı son faiz artırımının ardından yatırımcıların hisse senedi almak yerine satması gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan asgari fiyata orta zam açıklaması

29 Mart Çarşamba günü partisinin kümelenme toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. En düşük emekli maaşı ve ikramiyelerdeki artışın ardından taban fiyatta da artış bekleniyordu. Erdoğan, orta zammın temmuz ayında yapılacağını söyledi.

Erdoğan, meclis küme toplantısında yaptığı konuşmada enflasyonu düşürmeme ve kayıpları tazmin etme taahhüdünü yerine getireceklerini belirterek, özellikle çalışanlar ve emekliler için asgari ücret konusunda açıklama yapmadı. Toplantının ardından bu konudaki soruya, “Zaten tüm zamları yaptık, iyi şanslar. Temmuz ayında asgari ücrette ara zam var.”şeklinde cevaplanmıştır.

Yazar: Özgün Çağlar Deniz

Sizce haftanın en değerli gelişmesi neydi? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu