Haber

İran’da Uzmanlar Meclisi üyesi Ayetullah bir bankada öldürüldü

İran haber ajansı IRNA, Ayetullah Abbas Ali Süleymaniİran’ın kuzeyinde silahlı saldırıda öldürüldüğünü ve saldırganın yakalandığını duyurdu.

Edinilen bilgiye göre saldırı, İran’ın Mazenderan eyaletine bağlı Babulser kentinde meydana geldi.

Eyalet valisi: Güvenlik veya terör eylemi değil

yerel yetkililer, “Saldırı bankada düzenlendi, saldırgan bankanın güvenlik görevlisiydi ve nedeni netleşince ortaya çıkacak”söylenmiş.

Mazenderan Eyaleti Valisi Mahmud Husanipur, Şu ana kadar elde ettiğimiz bilgi ve belgeler bunun bir güvenlik ya da terör eylemi olmadığını göstermektedir.”söz konusu.

Sistan-Belucistan’da bir görevi vardı.

Ayetullah Abbas Ali Süleymani, 75, daha önce İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaneydevlet temsilcisi olarak İsfahan eyaletinin merkezi KaşanVe Sistan-Belucistan eyaletinin merkezi Zahidan’dadır.Cuma imamı olarak görev yaptı.

Sünninüfuslu Sistan-Belucistan,Protestolara karışan bölgelerden biri de Mahsa Emini idi.

Protestoların bir uzantısı olarak, bazı yetkililer ve din adamları saldırıların hedefi oldu. Ancak Ayetullah Abbas Ali Süleymani kadar yüksek bir din adamının öldürülmesi İran’da çok nadir görülen bir olay. Nisan 2022’de kuzeydoğuda kutsal Meşhediki Şii din adamı cihatçılarTarafından öldürüldü

Ayetullah Abbas Ali Süleymani’nin Üyesi Uzmanlar Meclisi 8 yılda bir doğrudan halk tarafından seçilen 88 din adamından oluşur. İran anayasasına göre, Velayet-i Fakih pozisyonundaki dini lideri seçme, denetleme ve görevden alma yetkisi Uzmanlar Meclisi’ne aittir.

haberuzunkopru.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu