Haber

İsrail İran-Rusya ilişkilerinden endişeli

İsrail Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer, ülkesinin Rusya ile karmaşık ilişkileri olduğunu ve İran ile Rusya arasındaki ilişkilerden endişe duyduklarını belirtti.

İsrail’de 7 Ekim’den sonra kurulan Savaş Kabinesi’nin sorumlusu olan Bakan Dermer, düzenlediği basın toplantısında Hamas’ın Gazze’deki İsrailli tutukluları serbest bırakma teklifi ve İsrail’in tüm Filistinli tutukluları serbest bırakma teklifine ilişkin şunları söyledi: “İki hedefimiz var: Hamas’ı bitirmek. ancak aynı zamanda potansiyel bir anlaşmaya ilişkin daha fazla ayrıntı veremem.” söz konusu.

İsrail-Rusya ilişkilerini değerlendiren Dermer, şöyle devam etti:

“Rusya ile karmaşık bir ilişkimiz var. Rusya’nın karşısına çıkmadan İran’ın Suriye’de yerleşmesini engelledik. İran ile Rusya arasındaki ilişkilerden kaygılıyız.

İran’ın Rusya’ya ne sağladığını biliyoruz. Karşılığında Rusya’nın neler verebileceğini yakından izliyoruz. “İsrail’in hayati çıkarlarının tehdit edilmediğinden emin oluyoruz.”

Dermer, İsrail’in kuzeyinde Lübnan Hizbullahı ile çatışma ihtimaline karşı hazırlıklı olduklarını belirterek, “Kuzeyde caydırıcılık, güneyde zafer elde etmeyi hedeflediklerini” söyledi.

Kuzeydeki durumun gidişatını henüz bilmediklerini belirten Dermer, Hizbullah’ı tehdit ederek, “gerginlik artarsa ​​2006 savaşının çocuk oyuncağı gibi kalacağını” savundu.

Bakan Dermer, Gazze Şeridi’ndeki savaşın bitiminden sonra nasıl bir yöntem izleneceği konusunda birçok seçeneğin masada olduğunu belirterek, “Hamas’ın kalmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini” savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu