Teknoloji

Katlanabilir telefonların ekranları Android 14 ile yeni yeteneklere kavuşacak

Katlanabilir cihazlar artık ortalama tüketicilerin dikkatini çekiyor ve piyasaya sürülen her yeni katlanabilir cihazla birlikte bu kategori olgunlaşıyor. Katlanabilir telefonlar zaten satın alabileceğiniz en iyi Android telefonlardan bazılarıdır. İki ekrana sahip olmak, telefonunuzu en sevdiğiniz uygulamalarla kullanmanız için çeşitli olanaklar sunar.

Örneğin, Samsung Galaxy katlanabilir telefonlarda kapak ekranlarını vizör olarak kullanabilirsiniz.Bu sayede ön kameralara göre çok daha kaliteli fotoğraflar çekmek mümkün oluyor.

Bunun dışında hem harici hem de dahili ekranları aynı anda çalıştırabilirsiniz. Örneğin bir arkadaşınızın veya aile üyenizin fotoğrafını çekerken hem siz hem de karşınızdaki kişinin fotoğrafta nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

Ne yazık ki, Samsung’un Galaxy Z Fold ve Galaxy Z Flip akıllı telefonları, iki ekranı aynı anda kullanan bazı kullanıma hazır özelliklerle birlikte gelse de Bunu destekleyen hiçbir üçüncü taraf uygulaması yok . Fakat Android14ile bu durum değişecek.

Android 14 ile Google, uygulamaların çift ekran modunda çalışmasına ve hem ön hem de arka ekranı kullanmasına olanak tanıyan gerekli API’leri oluşturdu. Üreticilerin bu API’lerden yararlanabilmeleri için bazı değişiklikler yapmaları gerektiğinden Samsung, katlanabilir cihazlarına yönelik Android 14 güncellemesiyle bunu garantiye aldı.

Geliştiricilerin Android 14’te yer alan resmi araçlarla neler yapabileceklerini görmek farklı olacak. Google, birkaç ay önce Pixel Fold’u duyurduğunda bir kullanım örneği gösterdi: Google Asistan’ın çift ekranlı çevirmen modu, üzerinde konuşmanıza veya metin yazmanıza olanak tanıyordu. dış ekranda çevrilmiş bir sürümü gösterirken iç ekranda.

Üçüncü taraf uygulamaların devreye girmesi muhtemelen biraz zaman alacaktır. Katlanabilir cihazlar hafife satılmıyor ve yakın zamanda Android 14 piyasaya sürüldüğünden beri birden fazla katlanabilir akıllı telefona gelmedi. Buna Samsung’un Galaxy Z Fold ve Z Flip cihazları da dahildir ve bu cihazlar için Android 14 hala beta aşamasındadır ve birkaç hafta daha bu şekilde kalacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu