Haber

Kaz Dağları,25 ülkeden 2.000’e yakın koşucuya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor

Cennet Kaz Dağları’nda Ultra Kış Koşusu

Bu yıl 3-4 Aralık tarihlerinde Kaz Dağları’nda altıncısı düzenlenecek Kar Spor İda Ultra-Trail’de hazırlıklar büyük bir coşkuyla devam ediyor. Dünyanın en fazla oksijen oranına sahip ikinci bölgesi olan Kaz Dağları’nda gerçekleştirilecek yarış, 4 farklı parkurdan oluşacak. Köy Koşusu 15K, Run Zeus 36K, İda Half Ultra 66K, İda Ultra 114K parkurları ile iştirakçileri tarafından hasretle beklenen yarışta koşucular, toplam 17 köyden geçerek Aeneas Kültür Rotası’na dokunacaklar. Yunan mitolojisine husus olan efsaneleri ile ünlü Kaz Dağları’nda Kar Spor İda Ultra Trail koşucuları, tarihin ve tabiatın içinde eşsiz bir koşu tecrübesi yaşayacak.

Tarihi ismi ‘İDA Dağı’ olan Kaz Dağları, görkemi ve hoşluğu ile Antik Çağlardan bu yana birçok öykünün ve mitolojinin ana ögelerinden biri olmuştur. Doğayı, tarihi ve mitolojiyi derinlerinde hissetmek isteyen 2.000’e yakın koşu sever 3-4 Aralık tarihinde bölgeye akın edecek.‘Kar Spor İda Ultra-Trail’ ile spora ve turizme paha katanlar ise söyle sıralanıyor; Kar Spor isim sponsorluğunda, Edremit Belediyesi’nin ana sponsorluğunda, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Dynafit, 2AS, Panthzer, SALEWA, ZÜBER, Hattusa Vacation Thermal Club, co sponsorluğunda, TC. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Balıkesir Valiliği, Çanakkale Valiliği, Edremit Kaymakamlığı, Ayvacık Kaymakamlığı, Türkiye Atletizm Federasyonu resmi takviyeleriyle, Rossist Event tarafından yapılıyor.

Köy Koşusu KOK 15K, Run Zeus RUZ 36K, İda Half Ultra İHU 66K, İda Ultra İDU 114K parkurları ile iştirakçileri tarafından hasretle beklenen yarışın programı kapsamında Kar Spor’un Türkiye temsilcisi olduğu dünyaca ünlü İtalyan trail running markası Dynafit’in Türkiye lansmanı Kaz Dağları’nın eşsiz tabiatında gerçekleştirilecek.

Bir kentte başlayıp diğer bir kentte biten yarış

Edremit Körfezi’nin büyüleyici görüntüsü eşliğinde, zeytin bahçeleri ortasında, tarihin müsaadeden gidilen birbirinden çetin parkurlar, koşucuları bir kentten diğer bir kente götürecek. Yarış, Çanakkale-Yeşilyurt’tan başlayarak Balıkesir-Güre’ye kadar uzanacak. Edremit Körfezi’nden Altınoluk’a yayılan Biga Yarımadası’nın en yüksek dağı olan Kaz Dağları’nın bol oksijeni eşliğinde start alacak koşucular mükafatlarına 4 Aralık 2022 Pazar günü kavuşacak.

Yarışçılar toplam 17 köyden geçecek

Yeşilyurt, Adatepe, Narlı, Doyran, Altınoluk, Avcılar, Kızılçukur, Kavlaklar, Tahtakuşlar, Çamlıbel, Güre, Kavurmacılar, Beyoba, Pınarbaşı, Mehmetalan, Zeytinli ve Kızılkeçili olmak üzere toplam 17 köyden geçen koşucular, termalleriyle ünlü Güre Kasabası’ndaki bitiş noktasına varmaya çalışacak.

Birbirinden çetin dört parkur

Türkiye’nin birbirinden hoş iki köyü Yeşilyurt ve Adatepe ortasında geçen Köy Koşusu KOK 15K, Edremit körfezinin eşsiz coğrafyasında, 640 m+ irtifa kazanımına sahip parkuru 3 Aralık 2022 Cumartesi saat 11.00 da Yeşilyurt Meydan’dan başlayacak. Yarış, yaklaşık 3 saat sürecek.

Türkiye’nin en hoş coğrafyasında, Yeşilyurt, Adatepe ve Altınoluk köyleri ortasında geçen keyifli bir macera sunan Run Zeus RUZ 36K, 1640 m+ irtifası ile dorukları zorlayacak. 3 Aralık 2022 Cumartesi saat 09.00 da Yeşilyurt Meydan’dan başlayacak yarışa katılanların gayesi 7 saat içerisinde parkuru tamamlamak olacak.

Türkiye’nin batı ucunda Kaz Dağları efsanesinin doğduğu noktada eşsiz bir yarış olan İda Half Ultra İHU 66K, 2670 m+ irtifa kazanımına sahip. 3 Aralık 2022 Cumartesi saat 07.00’de Yeşilyurt Meydan’dan başlayan yarışın 14 saat içerisinde tamamlanması gerekiyor.

Kaz Dağları’nı bir uçtan öbür uca zeytin bahçeleri ortasında ve Kaz Dağları Ulusal Parkı hudutları içerisinde Tarihi Aeneas Kültür Rotasına dokunarak koşmak isteyenler için İda Ultra İDU 114K parkurları mükemmel bir tecrübe sunacak. 114 km uzunluğunda olan yarışın startı 3 Aralık 2022 Cumartesi saat 07.00’da Yeşilyurt Meydan’dan başlayacak, 24 saat içerisinde sona erecek.

Kaz Dağları

Kaz Dağları, mitolojide üç büyük tanrıça ortasında geçen ünlü hoşluk müsabakasının yapıldığı yer olmanın yanı sıra birebir yarışın yargıcı ve Troia savaşının çıkmasına neden olan çoban Paris’in büyüdüğü yer olarak bilinir.

Kaz Dağları’nın bulunduğu, Biga yarımadası; bereketli toprakları, sulak alanları, yer üstü ve yer altı zenginlikleri, uygun iklim şartlarından ötürü binlerce yıl boyunca yerleşim alanı olarak kullanılmış, görkemli devletler, kentler kurulmuştur. Homerosun İlyada’sında Bin Pınarlı İda olarak isimlendirilen Kaz Dağları’nda sayısız pınarlar bulunmaktadır.

Kazdağı ulusal parkında bilim adamlarınca bugüne kadar 101 familyaya ilişkin 800 civarında bitki taksonu tespit edilmiştir. Bu çeşitlerin 77 adedi sadece Türkiye’de bulunmaktadır. Bunların 29 tanesi de dünyada yalnızca Kaz Dağı Ulusal Parkı’nda bulunan endemiklerdir.

Kaz Dağları’nın güney yamaçlarında denizden itibaren 200 metrelere kadar zeytin ağaçları, yaklaşık 800 metrelere kadar kızıl çamlar, yaklaşık 1500 metrelere kadar karaçam, Kaz Dağı Göknarı, Kayın ve Karaçamlar bulunmaktadır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu