Ekonomi

“KKTC elektrikte bölgenin kavşağı olacak”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, KKTC’deki temaslarını tamamladı.

Türkiye’den KKTC’ye elektriğin kabloyla sağlanması projesine ilişkin açıklama yapan Yılmaz, şu bilgileri verdi: “Türkiye ile enterkonnekte bir sistem kurmayı öngören bu yol, sadece KKTC’yi değil tüm adayı birbirine bağlayan bir sistemdir. Dünya ve Avrupa’ya. Şu anda bir proje fizibilite çalışması yapılıyor. O da tamamlandığında inşallah imalat aşamasına geçeceğiz. Çift hatlı sistem düşünüyoruz. Kurduğumuzda elektrik sadece gelmekle kalmayacak. Türkiye’den KKTC’ye.

Bu anlamda KKTC’den Türkiye’ye, tüm dünyaya ve Avrupa’ya elektrik akımı sağlanacaktır.” Büyük ölçekli yatırımları birer birer hayata geçirerek başarı öykülerini artıracaklarını vurgulayan Yılmaz, bunu tüm güçleriyle başaracaklarını söyledi. Türkiye ve KKTC yetkilileri, ilgilileri ve teknik ekipleri anlattı.

“Suyu daha iyi tanıyacağız”

KKTC Su ve Toprak Kaynakları Master Planı Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Yılmaz, “Bu projeyi hayata geçirerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki toprağı daha iyi tanıyacağız. Suyu daha iyi tanıyacağız. Geleceğe projeksiyon yapacağız. “

“Bir yandan afet risklerini tespit edip önleyeceğiz, diğer yandan da su potansiyeline göre bitki deseni oluşturacağız” dedi. Teknik çalışmalar ve bilimsel bilgilerin yanı sıra sağduyuyla hareket etmenin de önemine dikkat çeken Yılmaz, KKTC’deki çiftçiler başta olmak üzere tarım sektörünün paydaşlarıyla ve katılımcı ülkelerle çok faydalı istişareler yapacaklarını ifade etti. fikir, beklenti ve ihtiyaçların bu programa yansıtılacağı, Türkiye ile KKTC arasındaki işbirliğinin planlı ve programlı bir şekilde yürütüleceği anlayışıyla hareket edilecektir.

Yılmaz, KKTC Su ve Toprak Kaynakları Master Planı’nın ardından bu planı destekleyen çeşitli projelerle Kuzey Kıbrıs’ta çok daha verimli bir yapının oluşacağını belirterek, “Su kaynaklarımızı artıralım ama asıl önemli olan suyu daha fazla kullanmak” dedi. Teknolojinin olanaklarından giderek daha fazla yararlanmak ve “Bu verimlilikle elbette aynı miktarda su ile daha fazla ürün ve katma değer yaratmak. İnşallah bu proje bunlara vesile olur” dedi.

“KKTC’nin çehresi değişecek”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Su ve Toprak Kaynakları Master Planı’nın “KKTC’nin Türk dünyası ile bütünleşmesi ve bu bütünleşmeyle birlikte KKTC’nin Türk dünyası ile bütünleşmesine yönelik yürütülen tarihi bir çalışma olduğunu” söyledi. potansiyel burada.” Söz konusu su projesinin turizme, nüfusa, ticarete ve ihracat potansiyeline etkisi ile KKTC’nin çehresini değiştirecek nitelikte olduğunu vurgulayan Tatar, bu tür toplantı ve çalışmaların KKTC’nin marka değerini artıracağını, yatırım ortamını iyileştireceğini ve yatırım ortamını iyileştireceğini ifade etti. tüm izolasyonlara rağmen tanınmanın önünü açıyor.

Kıbrıslı Türklere 31 milyon euro

Avrupa Birliği (AB), Kıbrıslı Türklere 31,7 milyon avroluk yardım programıyla destek verecek. AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, Kıbrıs Türk toplumuna yönelik hazırlanan 2023 Eylem Programı’nın onaylandığı belirtildi. Açıklamada, toplam bütçesi 31,7 milyon avro olan programın Kıbrıs Adası’nın yeniden birleşmesini kolaylaştırmayı amaçladığı kaydedildi ve bu çerçevede Kıbrıslı Türk hellim peyniri üreticilerinin AB’ye uyum sürecine katkı sağlayacağı belirtildi. Yeşil Hat boyunca standartlar ve ticaret desteklenecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu