Haber

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, AP’ye seslenen ilk Kosova Cumhurbaşkanı oldu

– Osmani, AP’ye hitap eden ilk Kosova Cumhurbaşkanı oldu

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani:

“AB üyeliği barış ve uzlaşma getirecek”

STRAZBURG – Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, ülkenin Avrupa Parlamentosu’na hitap eden ilk cumhurbaşkanı oldu. Osmani, Kosova’nın AB üyeliği yolunda kaydettiği ilerlemenin, kötü niyetli güçlerin tarihsel olarak nifak tohumları ektiği bir bölgede barış ve uzlaşma getireceğini söyledi.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, AP Başkanı Roberta Metsola’nın davetlisi olduğu Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa Parlamentosu’na hitap etti. Böylece Osmani, Kosova’nın bağımsız bir devlet olarak AP’ye seslenen ilk cumhurbaşkanı oldu. Osmani’nin konuşmasının ana teması ülkede Avrupa Birliği’nin kurulması ve Kosova’nın AB üyelik süreci oldu.

Osmani yaptığı konuşmada, meclise seslenen ilk cumhurbaşkanı olmaktan gurur duyduğunu belirterek, “Desteğiniz için teşekkür ederiz. Kosova’nın efsanevi lideri İbrahim Rugova, ‘dostsuz ev olmaz’ demişti. “Kosova’nın söylediği üç kelime değil, bugün Kosova’yı tanımlayan kelimelerdir. Kosova bugün özgür, bağımsız ve demokratik” dedi.

“Güçlü bir Avrupa liderliğine ihtiyacımız var”

Kosova’nın Avrupa Birliği’ne entegrasyonunda değerli adımlar atmanın zamanının geldiğini vurgulayan Osmani, “Bütün komşularımıza iş birliği eli uzattık ve bunu halkımızın daha parlak bir geleceği hak ettiği için yaptık. Bu, bölgemizde daha güçlü iş birliği demektir. .”

Osmani, Kosova’nın AB üyeliği yolunda kaydettiği ilerlemenin, kötü niyetli güçlerin tarihsel olarak nifak tohumları ektiği bir bölgede barış ve uzlaşma getireceğini söyledi. Batı Balkanlar’daki demokratik ülkelerin AB’ye entegre olamamasının bölgeyi kötü niyetli aktörlere karşı savunmasız bıraktığını ve bunun Avrupa genelinde büyük bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu belirten Osmani, “Bölgemizin entegrasyonu sadece büyük bir öneme sahip değil. ama aynı zamanda stratejik öneme sahip.” Osmani, 90’lı yıllardan bu yana Kosova’ya verilen takviye için vatandaşlarının şükranlarını da Avrupa Parlamentosu’na iletti.

Kosova’nın egemenliğe ve toprak bütünlüğüne saygılı, sürdürülebilir bir barış ve istikrar istediğini vurgulayan Osmani, “Bu süreçte her kurumda güçlü bir Avrupa liderliğine ihtiyacımız var. Bu, bölgemizin geleceği için proaktif, güvenilir ve anlaşılır bir yol haritası sağlayacaktır. Avrupa ailesinin bir parçası.” söz konusu.

“Kosova Sırplara da ev sahipliği yapıyor”

Ülkede yaşayan Sırplara seslenen Cumhurbaşkanı Osmani, “Kosova Cumhuriyeti sizin eviniz, şiddetten uzak durun. Kendinizi daha güvende hissetmeniz için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

Kosova’daki bütün Sırpları ülke anayasasının güvence altına aldığı haklardan yararlanmaya çağıran Osmani, Kosova’nın herkes için adaleti uygulama ve bireyleri tüm eylemlerinden sorumlu tutma kararlılığını sürdürdüğünü söyledi.

Kosova Cumhurbaşkanlığından Osmani’nin Strasbourg ziyaretine ilişkin yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı’nın AP Başkanı Metsola tarafından kabul edildiği, Avrupa Parlamentosu’ndaki siyasi grup liderleri ile AB temsilcilerinin de yer alacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu