Haber

Mustafa Boydak ve 3 kişiye Bankacılık Kanunu’nu ihlalden ceza verildi

FETÖ üyesi olmak suçlamasıyla gözaltına alınan Mustafa Boydak’ın da aralarında bulunduğu 4 kişi, “5411 sayılı Bankacılık Kanunu’na muhalefet” suçundan 10 ay hapis ve 25 bin TL para cezasına çarptırıldı.

İstanbul Adalet Sarayı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya İstanbul’da bulunan ve tutukluluğu devam eden Mustafa Boydak ile sanıklar SB, MB ve HMA katılmadı. Duruşmada davacı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu temsilcisi ve sanık avukatları hazır bulundu. Cumhuriyet savcısı, sanıkların “5411 sayılı Bankacılık Kanunu’na muhalefet” suçundan cezalandırılması gerektiği yönündeki mütalaasını yineleyerek, sanıkların suç kapsamında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti. Mustafa Boydak’ın avukatı ise savunmasında, “Müvekkilim belgede azmettirici olarak yer alıyor ancak buna dair hiçbir delil yok. Mustafa Boydak o an bankada değildi ve süreçten habersizdi. Maddi ve manevi unsurlar” ifadelerine yer verdi. Suç oluşmamıştır. Bu nedenle müvekkilimin beraatını talep ediyorum.” Mahkeme heyeti; Sanıklar, Mustafa Boydak’a ‘kışkırtma’ suçundan 10 ay hapis ve 25 bin TL adli para cezasına, SB, MB ve HMA’ya ise ‘Bankacılık Kanunu’na muhalefet’ suçundan 10 ay hapis ve 25 bin TL adli para cezasına çarptırıldı. kararın açıklanması.

Etkinlik

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığınca 2018 yılında başlatılan soruşturma çerçevesinde; Mustafa Boydak’ın talimatıyla 2013 yılında bankada bulunan 2 milyon 698 bin TL’nin, Bankacılık Kanunu’na aykırı olarak kısa sürede 11 kişinin hesabına aktarıldığı belirlendi. Bu kapsamda Mustafa Boydak ile aralarında banka müdürü ve çalışanlarının da bulunduğu 4 kişi hakkında ‘5411 sayılı Bankacılık Kanunu’na muhalefet’ suçundan dava açıldı. – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu