Haber

Parmak Boyası İçin 1 Yıl Önce Kanun Teklifi Verildi

Yüksek Seçim Kurulu’nun 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde parmak boyası kullanılması önerisini yasal düzenleme yapılması gerektiğini belirterek reddettiği, başvuru üzerine yasa teklifi verildiği ortaya çıktı.

İYİ Parti YSK temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk, DÜZGÜN Partisi Seçim İşleri Lideri Şenol Sunat’ın talimatıyla “seçimlerle parmak boyası” talebiyle YSK’ya başvurdu. Yargıtay bu başvuruyu reddetmiştir.

Öztürk, dilekçesinde; Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ve 28. Dönem Milletvekili Seçimlerinde Anayasa’nın 79. maddesi uyarınca her iki seçim türünde ‘parmak boyası’ uygulanmasına ilişkin karar alınmasını saygıyla arz ederim.”

Dilekçenin ardından YSK’nın konuyla ilgili aldığı kararı açıklayan Öztürk, “Seçimlerde parmak boyası uygulanması talebimizde, Yüksek Seçim Kurulu yasal düzenleme gerektiği için işlem yapılmasına gerek olmadığına karar vermiştir” açıklamasını yaptı. .

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, sandık güvenliği adına yeniden parmak boyası uygulanması için 12 Nisan 2022’de TBMM’ye kanun teklifi sundu.

Uysal, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Demokrasiyi seçimlerin yapılmasıyla ölçen bir anlayış var. Ancak asıl mesele demokrasinin öncelikle her zeminde ve sandık bazında, hangi koşullarda ve hangi koşullarda işlediğidir. Seçimler nasıl yapılır, sandık güvenliğini sağlamadan sandığı demokrasinin referansı kabul edemeyiz. Bu bakımdan #ParmakBoyası yeniden uygulanmalı, en azından milletimiz iradesinin tecelli edeceğine inanmalıdır.’ sözleriyle ilan etti.

Aynı zamanda Demokrat Parti, sosyal medya üzerinden başlattığı kampanyada “Sadece sandıkların güvenliği için değil, dinozorlar yemeklerini yemesinler diye” mottosuyla parmak boyası yapılması için davette bulundu. .

CHP “NEDEN KAÇIYORSUNUZ?”

CHP’nin seçimlerde parmak boyası kullanılmasını öngören yasa teklifinin görüşülmesi önerisi, Kasım 2022’de TBMM’de reddedildi.

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “AKP’ye oy veren seçmenin yüzde 66’sı istiyor arkadaşlar. Neden kaçıyorsun? Seçim güvenliği açısından bu en önemli yasa teklifini ortaya koyalım.Sözlerini kullandı.

buyukcekmeceajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu