Haber

RTÜK’ten 6 kanala seçim yayını incelemesi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Halk TV, Tele 1, KRT, TV5, Flaş Haber ve Sözcü TV hakkında seçim sürecinde yayın ilkelerini ihlal ettikleri ve YSK yayın yasaklarına uymadıkları iddiasıyla soruşturma başlatıldığını duyurdu. Yayınlarda ‘halkı küçük düşürücü hakaret ve saldırılar’ olduğu iddia edildi.

RTÜK’ten yapılan açıklamada, FOX TV programcılarından Çiğdem Toker’in seçim yayınında “Demokrasi sadece sandıktan ibaret değildir” dediği belirtildi. Açıklamada, bu sözlerin ve yayının tamamının uzmanlar tarafından rapor edilmeye başlandığı da kaydedildi.

RTÜK’ten yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Milli iradenin tecelli ettiği seçim günü akşamı programcılardan Çiğdem Toker’in FOX TV’de ‘Demokrasi sandıktan ibaret değildir’ açıklamaları ve tüm yayın başladı. Olayların ardından halkı aşağılayıcı, hakaret ve baskınlarla milletimizi küçük düşürmeye yönelik konuşmaların yapıldığı HALK TV, TELE 1, KRT, TV 5, FLAŞ HABER ve SZC TV kanallarında da incelemeler yapılıyor. Ağır şikayetler üzerine sandıklar açılıyor ve sonuçlar ortada.” (HABER MERKEZİ)

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, açıklamayı aktararak, “Milli iradeye, demokrasiye, seçim sonuçlarına saygı göstermeyen, halkımızı aşağılayan, aziz milletimizi küçük düşürenlerin tavırlarına sessiz kalmayacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu