Haber

Rusya, Estonya Başbakanını ‘arananlar’ listesine koydu

Rus polisi, Estonya Başbakanı Kaja Kallas, Devlet Bakanı Taimar Peterkop ve Kültür Bakanı Simonas Kairys’i ‘arananlar’ listesine aldı. Üç ismin Rusya İçişleri Bakanlığı bilgi tabanında ilgili listeye eklendiği belirtilirken, Estonyalı devlet yetkililerinin bilgi tabanında arandığı hata(lar) hakkında herhangi bir bilgi verilmedi.

Rusya’nın TASS devlet haber ajansı, bir kaynağa dayandırdığı haberinde Kallas, Peterkop ve Kairys’in ‘Sovyet askerlerinin anıtlarını yok etmekle’ suçlandığını bildirdi.

‘RUSYA ASKERİ KUVVETİNİ İKİ KATINA ÇIKARMAYI PLANLIYOR’

Rusya’nın üç Estonyalı devlet yetkilisini ‘arananlar’ listesine alma kararı, Estonya Dış İstihbarat Teşkilatı Direktörü General Kaupo Rosin’in Rusya hakkındaki iddialarının ardından geldi. Rosin, 13 Şubat Salı günü yaptığı açıklamada, yaklaşık iki yıldır Ukrayna ile savaş halinde olan Rusya’nın, ‘önümüzdeki 10 yıl içinde Batı ile askeri bir çatışmaya hazırlandığını ve bunun karşı önlemle önlenebileceğini’ savundu. -silahlı kuvvetlerin hazırlanması.’

Rosin, söz konusu değerlendirmenin Rusya’nın NATO üyeleriyle sınırlarındaki askeri güç sayısını iki katına çıkarmayı planladığı bilgisine dayandığını söyledi. İstihbarat şefinin açıklamasında Rusya’nın Finlandiya, Estonya, Litvanya ve Letonya’daki asker sayısını iki katına çıkarmayı planladığı iddia edildi.

‘HAZIRLIKSIZ OLSAYDIK OLASILIK ÇOK DAHA YÜKSEK OLUR’

Estonya’daki ulusal güvenlik tehditlerine ilişkin raporun sunumunda konuşan Kaupo Rosin, Rusya’nın kısa vadede askeri saldırı yapmasının pek olası olmadığına dikkat çekerek, bunun kısmen Rusya’nın Ukrayna’da güçlerini tutma ihtiyacından kaynaklandığını söyledi. . İstihbarat şefi, Rus birliklerinin Avrupa’daki birliklerle aynı seviyede olması durumunda bunun pek olası olmadığını söyledi. Rosin, açıklamasında şunları söyledi: “Eğer hazırlıklı olmazsak, herhangi bir hazırlık yapılmadan (Rus askeri saldırısı) ihtimali çok daha yüksek olacaktır.”

(DIŞ HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu