Haber

Stoltenberg: Putin’in kış mevsimini silah olarak kullanıyor – 2

Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde basına açıklamalar yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in kış mevsimini silah olarak kullandığını söyledi. Stoltenberg konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

NATO ve G7 ülkelerinin, Ukrayna’ya yardım konusunda yavaş ve küçük ölçekte hareket edip etmediği sorusu üzerine Stoltenberg, “NATO Müttefikleri ve NATO, gaz ve elektrik altyapısı da dahil olmak üzere kritik altyapıya yönelik acımasız taarruzların sonuçlarını hafifletmelerine yardımcı olmak için Ukrayna’ya kritik gereçleri çoktan teslim etti. Jeneratörler gönderdik, yedek modüller gönderdik ve Müttefikler tahrip olmuş altyapının tekrar inşası için farklı hallerde yardım ediyor. Hücumların çok büyük tesirlerinin olduğunun farkına varmamız gerekiyor. Ukraynalılar gelen füzelerin ve insansız hava araçlarının birçoklarını vurabilir, lakin hepsini değil. Münasebetiyle bu akınlar önemli hasara yol açmıştır. Sanırım hepimiz uydulardan çekilmiş bu fotoğrafları gördük, burada Avrupa’yı ışık içinde görüyorsunuz ve ardından Ukrayna’yı karanlık görüyorsunuz, bu muazzam sonuçları yansıtıyor” dedi.

TÜRK JETLERİ DE TATBİKATA KATILDINATO’nun Karadeniz ile ilgili Stratejik Konseptin nasıl uygulanacağı ve bunun Romanya için ne demek olduğu konusundaki soruyu Stoltenberg şöyle yanıtladı;”Ukrayna’nın işgalinden sonra, Fransa liderliğinde olan Romanya’daki de dahil olmak üzere muharebe kümelerinin sayısını iki katına çıkardık. Karada varlığımızı artırdık, havadaki varlığımız daha da arttı. Az evvel Romanya üzerinde İspanyol, Türk, Amerikan jetleriyle ve birebir vakitte Charles de Gaulle uçak gemisinden kalkan Fransız jetleriyle büyük bir hava savunma tatbikatı gerçekleştirdik. Yani temelde yaptığımız şey, kısmen ilerideki mevcudiyetimizi artırmak, kısmen de evvelce konuşlandırılmış teçhizat ve erzak ölçümüzü artırmak, akabinde kuvvetlerimizin süratle gönderilebilir olmalarını veya mevcudiyetlerini pekiştirebilmeleri için çevikliğini artırıyoruz. Mesela gerekirse Karadeniz bölgesinde.”Rusya tarafından Ukrayna’ya daha fazla saldırı olacak mı sorusunu Stoltenberg, “Başkan Putin başarısız olduğu için daha fazla taarruz bekleyebiliriz. Temel olarak, Rusya’nın Kiev çevresindeki topraklardan, Doğu’da Harkiv etrafındaki ve akabinde Güney’deki topraklardan vazgeçmek zorunda oldukları gerçeği. Herson’dan vazgeçmek zorundaydı, bu bir zayıflık işareti. Bu, Rusya’nın savaş alanında gerçekten başarısız olduğunun bir işaretidir” ifadeleriyle cevapladı. Genel Sekreter Stoltenberg, Rusya’nın cephanesinin azaldığına dikkat çekerek bu sebeple İran’la görüştüğünü belirtti.MOLDOVA’DA YAŞANAN ELEKTRİK KESİNTİLERİ HAKKINDA”Ancak özellikle Moldova’da, Ukrayna’da sürmekte olan savaşın doğrudan bir sonucu olan enerji şebekelerindeki kesintiler nedeniyle de zarar gördü. Dolayısıyla bu Ukrayna’ya, Moldova’ya pratik desteği artırmakla ve ayrıca bu savaşın Ukrayna’nın ötesine tırmanmaması gerektiğine dair çok net bir mesaj göndermekle ilgili.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu