Haber

Taksim’de Gece Yürüyüşü Düzenleyen Feminist Kadınların Taşıdıkları Mor Bayraklar Neyi Temsil Ediyor?

Renkler kadın hareketi literatürüne kadınların grup olarak mücadele ettiği ilk hareket olan Süfrajet Hareketi ile girmiştir.

Süfrajetler, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında İngiltere ve Amerika’da bir grup örgütlü kadın hakları savunucusudur.

Başta oy hakkı olmak üzere kadınların sosyal haklarının elde edilmesi ve uyumlaştırılması için çaba sarf ettiler. Bu bağlamda ilk çağdaş feministler olarak anılabilirler.

Suffragette’ler taleplerinin kabul edilmesi için birçok yürüyüş ve eylem yapmış ve bu hareketler sırasında binlerce Suffragette üyesi hapse atılmıştır. Ama yılmadılar ve tutsaktaki eylemlerine devam ederek açlık grevine başladılar. Bu eylemler başarısız olunca bomba patlatma, kundaklama ve intihar gibi daha şiddetli eylemlere başvurdular. En çarpıcı eylem, 1913’teki Kraliyet Yarışı sırasında hükümdarın atının önüne atlayarak intihar eden Emily Davison’ın intihar etmesidir. Bu hareket aslında kadınlara yapılan haksızlıklara dikkat çekmek içindi. Kadınlar, seslerini duyurmak için çektikleri onca zorluk ve direnişten sonra 1928’de oy kullanma hakkını da elde ettiler.

Süfrajetlerin bayrağındaki renkler beyaz, yeşil ve mordur.

Önde gelen Süfrajetlerden biri olan Pethick Lawrence, 1908’de Londra’da Hyde Park’ın önündeki büyük hareketteki hareketin renk şemasını anlatıyor: saflık için beyaz, umut için yeşil ve haysiyet için mor.

Lawrence mor hakkında şunları söylüyor: “Her Süfrajet’in damarlarında akan asil kanı, haysiyet ve özgürlük içgüdüsünü temsil ediyor.”

Renk şemasını açıklayan Süfrajetler, mücadele ettikleri 10 yıl boyunca yürüyüşler ve açlık grevleriyle birlikte modayı da kullanarak mor rengi kamusal alanda görünür kıldılar. Kadınları feminen ve şık görünmeye teşvik ederek hareketin tabanını genişletmeyi ve en uygun kadın figürünün “oy kullanma hakkını talep eden kadın” olduğu imajını yaygınlaştırmayı amaçladılar.

Kadın hareketlerinin rengi: Mor

1982’de Alice Walker’ın eğitimsiz ve istismara uğramış zenci bir kadının güçlenmesinin öyküsünü anlatan Mor Yıllar, 1985’te Steven Spielberg tarafından filme uyarlandı ve mor rengin kadın hareketiyle olan ilişkisi buna bağlı olarak güçlendi. Bu bağlamda mor, kadınların sosyal, ekonomik ve politik başarılarını temsil eden ve toplumsal cinsiyet eşitliğine çağrıda bulunan bir renk olarak algılanmaya başlanmıştır. Önceki hareketlerden miras kalan bu süreç, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nün mor renkle temsil edilmesinde etkili olmuştur. Mor renk, Türkiye’de kadın hareketleriyle ilgili birçok vakıf ve dernek tarafından da kullanılmaktadır.

instagram

Instagram Renk Gurusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu