Ekonomi

THODEX Kurucusu Faruk Fatih Özer İçin 40 Bin 462 Yıl Hapis İstendi

THODEX’in kurucusu Faruk Fatih Özer için toplam 40 bin 462 yıl hapis cezası talep edildi.

Arnavutluk’ta 30 Ağustos’ta kırmızı bültenle aranırken yakalanan kripto para borsası THODEX’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in de aralarında bulunduğu 7’si tutuklu 21 sanığın Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılanmasına devam edildi. .

Özer ve 4 tutuklu sanık cezaevinden çıkarıldı. 2 sanık SEGBİS ile bağlantılıydı.

“250 BİN LİRA MADDİ ZARAR GÖRDÜM” Duruşmada söz verilen müşteki Müfit Özerden, “THODEX’e 250 bin TL yatırım yaptım. Sonra paramı geri almak istediğimde alamamıştım. Olay tarihi itibariyle 250 bin TL maddi zararım var ama benim asıl zararım daha fazla. Benim açımdan bu aşamaya kadar hiçbir israf harcanmadı” dedi.

SİSTEMDE 2 MİLYAR 355 MİLYON LİRA Cumhuriyet savcısının 22 sayfalık mütalaasında, şirketin 14 Eylül 2017 tarihinde kurulduğu ve sermayesinin 400 bin TL olduğu belirtildi. 22 Nisan 2021’de 146 bin 836 müşterinin sistemde 2 milyar 355 milyon lira olduğu belirlendi. Sanıklara fiilen var olmayan ve banka hesaplarına aktarılamayan Türk lirası tespit işleminin yapıldığı, 26 hesaptan yapılan bu işlemlerin karşılığı olarak 3 milyar 42 milyon olduğu kaydedildi. 22 Nisan 2021.

SİSTEMDEN GELEN PARA DİĞER KRİPTO BORSALARINA YATIRIM YAPILDI. Yönetim yetkisi bulunan varlıkların silinmesi ve oluşturulması işlemlerinin sanıklar Faruk Fatih Özer, Rana Azap, Serap Özer ve Engin Acar tarafından yürütüldüğü belirtildi. Milyon dolarlık açığı kapatmak için şirketi Kosova’ya taşımayı veya bir Kosova bankasına satmayı düşündüğünü söylediği bildirildi. Sanık Faruk Fatih Özer’in şirketin kurucusu ve en üst düzey yöneticisi olduğu, sanık İnanç Özer’in ise Faruk Fatih Özer’in ağabeyi olduğu ve THODEX platformundaki 15 numaralı yönetici olduğu belirtildi. Cumhuriyet savcısı, sanıkların kesinlikle başka kripto para borsalarına yatırım yapma ihtiyacı hissettiklerinden bahsetmişti.

913 MİLYON LİRADAN 356 MİLYON LİRA SANIKLAR TARAFINDAN ÇEKİLDİ 913 milyon 881 bin liralık malvarlığının 356 milyon 980 bin lirasının sanıklar tarafından çekildiği kaydedildi. Cumhuriyet savcısı, şirketin müşterilerinin kripto para birimlerini dürüstçe koruması halinde Kripto varlıklarındaki artış ve azalışın şirketi etkilemeyeceğini söyledi. THODEX platformunun dolandırıcılık kastı ile hareket ettiği, sanıkların kendi kripto borsalarına güvenmedikleri için diğer kripto borsalarındaki müşterilerden aldıkları paraları değerlendirme ihtiyacı hissettikleri belirtildi.

TOPLAM 356 MİLYON LİRAM Açıklamanın devamında 2017 mağdurunun 257 milyon 862 bin 432 lira zarara uğradığı, sanıkların ise kendi hesaplarına 356 milyon 980 bin lira harcadıkları açıklandı. Mütalaada sanık Faruk Fatih Özer’in, şirketin kurucusu olduğu 253 milyon 714 bin kripto varlığı ve bu kripto paraların Malta’daki hesaplara aktarıldığı belirtildi.

ÖZER KARDEŞLER İÇİN 40 BİN 462 YILLIK HAPİS TALEP

Cumhuriyet savcısının mütalaasına göre sanık Faruk Fatih Özer’in “suçtan kaynaklanan mal değerlerinin aklanması”, “nitelikli dolandırıcılık” ve “organizasyon kurmak ve yönetmek”. Faruk Fatih Özer’in kardeşi İtimat Özer, “suçtan kaynaklanan mal varlığını aklamak”, “nitelikli dolandırıcılık” ve “örgüt kurmak ve yönetmek” suçlarından toplam 12 bin 142 yıl 40 bin 462 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Diğer sanıklar için ise değişen oranlarda ceza talep edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu