Ekonomi

Toroslar EDAŞ deprem bölgesinde afet haberleşme sistemini devreye aldı

Yüksek noktalara kurulan ve güneş enerjisi ile çalışan 3 adet portatif kule ve haberleşme istasyonları ile yüzlerce grup araca takılan telsizler sayesinde tamir takımlarının haberleşmesi ve uyumu sağlandı. Saha çalışanı sayısı 2.073’e, jeneratör sayısı ise 1.716’ya çıkarıldı.

Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ (Toroslar EDAŞ), deprem bölgesinde yaşanan taşınabilir telekomünikasyon sorununa karşı onarım ekiplerinin daha etkin çalışabilmesi için Afet Haberleşme Sistemi’ni devreye aldı.

Yapılan açıklamaya göre, geçmişte İstanbul’da beklenen deprem için Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ’nin (Ayedaş) geliştirdiği sistem, Kahramanmaraş’ta yaşanan iletişim sorunu nedeniyle depremin ardından İstanbul’dan deprem bölgesine götürüldü ve halen devam ediyor. bazı illerde çözülemiyor.

Sistem sayesinde tamir takımları, 3 adet portatif kule ve yüksek noktalara kurulan haberleşme istasyonları ve yüzlerce grup araca takılı telsizler kullanılarak şirketin afet yönetim merkezi ve Merkezi Uzaktan Kontrol ve Bilgi Gözetim Merkezi (SCADA) ile haberleşme ve uyum sağlanmıştır.

Sistem kurulduğu alanda güneş enerjisini kullanarak kendi elektrik ihtiyacını karşılayabilmektedir. Böylece şebekeye bağlanmasına veya jeneratörden takviye almasına gerek kalmaz.

Saha çalışanı sayısı 2 bin 73’e yükseldi

Toroslar EDAŞ’ın depremden etkilendiği bölgelerde toplam 2.073 elektrik dağıtım elemanı ihtiyaç duyulan elektriği sağlamak için görev başında.

Enerjisa Dağıtım Şirketlerinin diğer 3 dağıtım şirketinden Başkent EDAŞ ve Ayedaş’ın yanı sıra Toroslar EDAŞ ile birlikte ilk gün 350 civarında olan saha çalışanı sayısı müteahhit ve diğer dağıtım şirketlerinden çalışanlarla birlikte firma sayısı 3. gün itibarıyla 11’den 5’e yükseldi. Üçüncü gün itibari ile 2 bin 73’e yükseldi.

Bu faaliyetler için gruplar tarafından 141 sepet, 229 kamyonet, 48 vinç, 34 kamyon, 19 kepçe, 60 kamyon ve 392 binek araç kullanılmaktadır.

1.716 jeneratör hizmette

Buna ek olarak, arama ve kurtarma grupları, hastanelere enerji sağlamak için kullanılan jeneratörlerin, enkaz yakınındaki projektörlerin ve cadde ve sokak aydınlatmalarının sayısını hızla artırıyor.

Bu amaçla 129 adedi tır veya TIR ile taşınabilen büyük portatif jeneratörlere ek olarak torbalı tip olarak adlandırılan farklı boyutlarda 1.587 adet jeneratör ile toplam 1.716 adet jeneratör hizmet vermektedir.

İlgili noktalar şebekeden beslendiğinde bu jeneratörler diğer noktalara kaydırılır. Bu jeneratörlerin yakıt ikmali de yine firmamız tarafından sağlanan yakıt tanklarından çalışanlarımız tarafından sağlanmaktadır.

Onarımın tamamlanmasına rağmen güvenlik nedeniyle elektrik verilmeyen yerler mevcut olup, arama kurtarma çalışmalarında güvenlik risklerinin önlenmesi amacıyla ilgili kamu kurumları ile uyum çerçevesinde güçlendirme çalışmaları yürütülmektedir. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu