Haber

Üsküdar Vapuru Afet Şehitleri Gölcük’te Dualarla Anıldı

1 Mart Üsküdar vapur faciasında şehit olan 392 kişi, büyük facianın 65. yılında Gölcük’te düzenlenen anma töreninde dualarla anıldı.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kanlı sivil kazası olan Üsküdar Vapuru faciasının acısı; Aradan geçen yıllara rağmen Kocaeli’nde tazeliğini korumaya devam ediyor. 1 Mart 1958’de İzmit-Gölcük seferi sırasında Derince açıklarında şiddetli rüzgar nedeniyle batan Üsküdar Vapuru’nda hayatını kaybeden 392 kişi, Gölcük Belediyesi’nin düzenlediği programda hüzün ve dualarla anıldı. .

Afette hayatını kaybedenler anıldı

Büyük facianın 65. yıl dönümü olan 1 Mart’ta Üsküdar Şehitliği’nde düzenlenen program çelenk konulmasıyla başladı. Törene Kocaeli Vali Yardımcısı Ali Ada, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Caferi Tayyar Mert, İlçe Emniyet Müdürü Veli Şengül, İl Müftüsü Emin Yılmaz, siyasi parti temsilcileri, STK’lar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

ÜSKÜDAR VERİBİLİŞİ TAHLİYESİ ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ

Törende konuşan Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “İlçemizin tarihinde; 4 Nisan 1953 Dumlupınar Denizaltı Faciası, 1 Mart 1958 Üsküdar Vapur Faciası ve 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi yüreklerimizde derin izler bırakan acı hatıralardır. 1 Mart 1958, içimizde bir burukluk bırakan, eğitimli bir nesli yitiren, bizleri derin acılar içinde bırakan bir tarihtir. Kahramanmaraş merkezli deprem, 17 Ağustos 1999 depremi ve diğer deprem afetlerinde şehit olan vatandaşlarımıza ve Üsküdar faciasında hayatını kaybeden hemşerilerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine sabırlar diliyorum. Tanrı; İlçemizi ve ülkemizi her türlü afetlerden muhafaza eylesin” dedi.

TAHLİYEDE HAYATINI KAYBEDENLER İÇİN DUA EDİLDİ

Protokol konuşmalarının ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam eden programda hayatını kaybedenler için dualar edildi. Anma etkinliğinin sonunda Vali Yardımcısı Ada, Önder Sezer ve beraberindeki protokol şehitlerin mezarlarına çiçek bıraktı. Program kapsamında Tevfik Hoca Camii’nde Mevlid-i Şerif okundu ve yeniden dualar edildi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu