Haber

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı F-16 Eğitimi İçin Ukrayna’ya Taşınacak

YENİ ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Ukrayna’ya F-16 savaş uçaklarının teslim edilmesi sürecinde Ukraynalı pilotları eğitmeye başlamak için mümkün olan en kısa sürede harekete geçeceklerini söyledi, ancak belirli bir tarih vermedi.

Sullivan, Colorado’da devam eden Aspen Güvenlik Forumu’nda Rusya-Ukrayna Savaşı ve dış politika hakkındaki soruları yanıtladı.

Rus özel güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’in Ukrayna’daki savaşın gidişatından oldukça memnun olmadığı için ayaklandığını savunan Sullivan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukrayna’da başarılı olsaydı Prigojin’in böyle bir girişimde bulunmayacağını değerlendirdi.

Sullivan, Wagner kümesinin şu anda Ukrayna’da savaşmadığını belirterek, bazı unsurlarının Beyaz Rusya’da, bazılarının ise farklı yerlerde olduğunu sözlerine ekledi.

Ukrayna’da aktif olan Wagner’in yokluğunun Rusya’ya mal olabileceğini belirten Sullivan, önümüzdeki aylarda ne olacağını tahmin etmenin çok zor olduğunu söyledi.

Ukrayna’ya F-16 eğitimi

Sullivan, Ukrayna’nın F-16 savaş uçaklarını aktif olarak kullanması ve bu kapsamda ihtiyaç duyacağı yetenekleri kazanması için çalıştıklarını söyledi.

Bu konuda en kısa sürede harekete geçeceklerini belirten Sullivan, Ukraynalı pilotların eğitimi konusunda müttefiklerle çalışma sürecinde olduklarını ve teknik sorunların giderildiğini ifade etti.

Sullivan, Ukraynalı pilotların eğitimlerinin ne zaman başlayacağını kesin olarak söyleyemediğini ancak bunun aylar değil haftalar süreceğini bildirdi.

Sullivan, karadan karaya fırlatılan ATACMS füzeleriyle ilgili olarak ABD Lideri Joe Biden ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenkiy’in bu konuyu görüştüğünü belirtti.

Sullivan, ATACMS füzelerinin Ukrayna’ya verilmesi kararının Önder Biden ile birlikte olduğunu belirtti.

“Çin Dışişleri Bakanı hakkında bilgimiz yok”

Uzun süredir görüşmediği Çin Dışişleri Bakanı China Gang’ın akıbeti sorulduğunda Sullivan, bu konu hakkında bilgisi olmadığını söyledi.

Danışman Sullivan şunları kaydetti:

“Tek bildiğimiz, Dışişleri Bakanı (Antony) Blinken’in Endonezya’daki son ASEAN konferansında (Çin) Dışişleri Bakanı ile görüşmeyi planlarken Vang Yi (Çin Komünist Partisi Merkezi Dışişleri Komisyonu Ofisi Direktörü) ile görüştüğü. Çünkü Yi (bu zirveye) Dışişleri Bakanı yerine geldi. Bu konuda daha fazla bilgimiz yok.”

aziziyehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu