Ekonomi

Aldeğirmen Barajı ile ekonomiye yıllık 19,5 milyon lira katkı hedefi

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce Karabük’te yapımı süren Aldeğirmen Barajı’nın tamamlanmasıyla ülke iktisadına yılda 19,5 milyon lira katkı sağlanması amaçlanıyor.

DSİ’den yapılan yazılı açıklamada, DSİ’nin tarımda çağdaş sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım yerlerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım topraklarını taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalıştığı, sürdürülebilir su idaresi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıktığı belirtildi.

Karabük ve ilçelerinde son devirde yapılan su yapılarının artmasının bölgedeki ziraî faaliyetlerin gelişmesinde değerli rol oynadığı kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Lütfi Akca, “Çalışmaları devam eden Karabük Aldeğirmen Barajı’nın tamamlanmasıyla barajda depolanacak su ile 14 bin 650 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak ve Filyos Havzası taşkınlardan korunacak.” tabirini kullandı.

Çalışmalara ait bilgi veren Akca, şunları kaydetti:

“Baraj menbasında bulunan temelden 44 metre yüksekliğinde olan tersip bendi imalatları tamamlanmıştır. Sağ kıyıda sıyırma hafriyatları, ankraj imalatları ve 145 bin metrekare kaplama imalatının 30 bin metrekaresi tamamlandı. Beton kaplama imalatları, vana odası ve kret ulaşım yolu hafriyat çalışmaları ayrıyeten, gövde sıyırma hafriyat imalatları devam ediyor. Temelden yüksekliği 58 metre ve su depolama kapasitesi 24,20 milyon metreküp olan Karabük Aldeğirmen Barajı’nın tamamlanmasıyla 2022 ünite fiyatlarıyla ülke iktisadına yıllık 19 milyon 522 bin 602 lira katkı sağlaması hedeflenmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu