Ekonomi

Bakan Karaismailoğlu’ndan Avrasya Tüneli’nden geçiş rekoru açıklaması Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 9 Kasım Çarşamba günü Avrasya Tüneli’nden 71 bin 110 araç geçişiyle yeni bir rekor kırıldığını bildirdi.

Karaismailoğlu, yazılı açıklamasında, bakanlığın mega projeleri arasındaki Avrasya Tüneli’nin İstanbul trafiğini rahatlattığını, Asya ve Avrupa kıtalarını deniz altından birleştiren çift katlı birinci ve tek kara yolu tüneli olan Avrasya Tüneli’nin, Boğaz geçişinde, kullanıcılarına hızlı, güvenli ve konforlu bir alternatif olarak hizmet vermeye devam ettiğini kaydetti.

En son 27 Ekim’de 70 bin 121 araçla bu yılın en yüksek geçiş sayısına ulaşılan Avrasya Tüneli’nde rekorun tazelendiğini aktaran Karaismailoğlu, “Avrasya Tüneli’nde 9 Kasım Çarşamba günü 71 bin 110 araç geçişiyle yeni bir geçiş rekoru kırıldı. 2022 yılı için hesaplanan 70 bin 223 ünite araçlık günlük trafik garanti sayısı aşıldı.” tabirlerini kullandı.

22 Aralık 2016’da hizmete açılan tünelden bugüne kadar toplam 94,5 milyon aracın geçtiğini belirten Karaismailoğlu, 1 Mayıs itibarıyla Avrasya Tüneli’nin motosiklet kullanıcılarına da açıldığını, bu tarihten itibaren toplam 266 bin motosikletin geçiş yaptığı bilgisini verdi.

Zamandan tasarruf

İşletme devrinde 200 şahsa istihdam sağlayan Avrasya Tüneli’nin zamandan ve yakıttan tasarruf sağladığına işaret eden Karaismailoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“5 kilometre uzunluğundaki Avrasya Tüneli, İstanbul’un güney aksındaki ulaşım aralıklarını yaklaşık 10 kilometre kısaltarak Asya ve Avrupa yakaları ortasındaki seyahati 5 dakikaya indiriyor. Avrasya Tüneli ve öteki Boğaz geçiş alternatiflerinin seyahat müddetlerini dikkate aldığımızda, Kozyatağı-Bakırköy tarafında akşam trafiğinde kullanıcılarına 86 dakikayı aşan vakit çıkarı sağladı. Vakit çıkarı, Kozyatağı-Bakırköy tarafında akşam saatlerinde aylık ortalama 54 dakika olurken, Bakırköy-Kozyatağı istikametinde ise sabah saatlerinde ortalama 32 dakika olarak gerçekleşti.”

Kazalara müdahale müddeti kısaldı

Karaismailoğlu, 1 Ocak 2022 prestijiyle 00.00-05.00 saatlerinde yüzde 50 indirim uygulaması başladığını anımsatarak, indirimli saatlerdeki ortalama trafikte yüzde 111’lik artış gerçekleştiğini vurguladı.

Akıllı Ulaşım Sistemleri’nin kullanıldığı Avrasya Tüneli’nde trafik güvenliğinin maksimum seviyede sağlandığının altını çizen Bakan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Avrasya Tüneli’nde değişen trafik şartlarına nazaran yapılan anlık trafik idaresiyle tünel kapasitesinin en verimli biçimde kullanılması sağlanıyor. Trafik idaresi kapsamında güzergah boyunca her iki tarafta 17 noktada araçların suratları ve trafik yoğunluğu ölçülerek, bu ortalamalara nazaran tünelin her iki istikametteki girişlerinde bulunan açık gişelerin sayısı düzenleniyor. Böylelikle tünel içinde trafik güvenliğinin de azamî seviyede sağlanabildiği denetimli ve akıcı bir trafik uygulaması yapılıyor. Bu uygulamayla tünel optimum kapasitesinde kullanılırken, yaklaşım yollarındaki trafik yoğunluğunun azaltılması ve tüneldeki sürüş güvenliğinin de artırılması hedefleniyor. Avrasya Tüneli 400’den fazla kamera ve otomatik olay algılama sistemiyle 7/24 kesintisiz izleniyor ve arıza, kaza üzere olağandışı durumlara uzman takımlar tarafından anında müdahale ediliyor. Müdahale müddeti, işletme birinci açıldığında ortalama 3 dakikayken, birinci müdahale müddeti daha da kısaltılarak ortalama 1 dakika 41 saniyeye kadar düşürüldü.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu