Ekonomi

Binance, Şeffaflık İçin ‘Rezerv Kanıtı’ Sistemini Yayınladı

Kripto para borsası FTX’in iflası ve piyasalardaki dev dalgalanmanın akabinde son vakitlerde yatırımcılar hayli telaşlıydı. Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance de yaşananların akabinde tüm borsalara şeffaflık davetinde bulunmuştu. Dev şirket, bu bağlamda geçtiğimiz haftalarda mevcut varlıklarını ve cüzdan adreslerini de açıkça paylaşmıştı.

Yatırımcılarının inancını sürdürmek isteyen Binance, buna ek olarak Proof of Reserves (Rezerv Kanıtı) sistemini de hayata geçireceğini duyurmuştu. Dev borsa artık de şeffaflık kelamını tutarak birinci başta yalnızca Bitcoin rezervlerini, ilerleyen haftalarda ise öteki token’ları ve ağları içerecek sistemini bizlerle buluşturdu.

Nedir bu rezerv ispatı?

Binance’in resmi internet sitesinden yaptığı paylaşımda, hem Bitcoin rezervlerini hem de yeni sisteminin ne olduğunu açıkladı. Bilgilendirmeye nazaran rezerv ispatı sistemi, şirketin kullanıcılar için tuttuğu varlıkları gösteriyor. Bu da Binance’in tüm kullanıcı varlıklarını kapsayan fonlara ve birtakım rezervlere sahip olduğunu kanıtlıyor.

Şirket, bir kullanıcı bir Bitcoin yatırdığında müşteri fonlarının desteklenmesini sağlamak için Binance’in rezervlerinin en az bir Bitcoin arttığını söylerken bunun, Binance’in büsbütün başka bir yerde tutulan kurumsal varlıklarını içermediğini de ekliyor. Ayrıyeten, Binance’in harikulâde durumlar için acil durum fonuna da sahip olduğu da yapılan açıklamalar ortasında.

Binance, geçtiğimiz haftalardaki açıklamasında elinde tuttuğu varlıkları paylaşarak yüksek ölçüde para çekme süreci gerçekleştirebileceğini bizlere göstermişti. Fakat bu varlıkların ne kadarının şirkete, ne kadarının ise kullanıcılara ilişkin olduğu paylaşılmamıştı. Şirket bugünkü paylaşımıyla da rezerv ispatı sistemine dahil olan BTC cüzdanlarının kendi fonlarını içermediğini söyleyerek hususa açıklık getirdi.

İşte Binance’in BTC rezervi

22 Kasım’a ilişkin bilgilerin yer aldığı paylaşımda, borsanın zincir üstü rezervlerinin 582.485 BTC’ye muadil olduğu, kullanıcıların da 575.742 BTC’ye (9,5 milyar dolar civarında) sahip olduğu görüldü. Ayrıyeten rezerv oranının %101 olduğu da bilgilerde yer aldı. Bu, şayet herkes Bitcoin’inini çekerse Binance’in tüm çekim süreçlerini gerçekleştirmek için kâfi BTC’ye sahip olduğunu ortaya koyuyor. Buna ek olarak borsa, buradaki irtibat üzerinden herkesin varlıklarını doğrulayabileceğini de açıklamalarına ekledi.

Binance, son olarak önümüzdeki iki hafta içinde öteki varlıkları içeren rezerv ispatı datalarını paylaşacağını ve denetlemeler için üçüncü taraf denetleyicileri kullanmayı planladığını da kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu