Ekonomi

Zelenskiy: “Bu hafta da kilit görevimiz enerjidir”

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, ülkesinde Rus ataklarının ziyan verdiği güç altyapılarını tamir çalışmalarının bu haftaki en kıymetli vazifelerinden biri olduğunu söyledi.

Zelenskiy gece saatlerine Telegram hesabından paylaştığı imajlı bildirisiyle ulusa seslendi.

Rus kuvvetlerinin 23 Kasım’da Ukrayna’nın çeşitli bölgelerinde kritik güç altyapılarına düzenlediği füze hücumları sonucu 12 milyon abonenin elektriksiz kaldığını belirten Zelenskiy, tamir çalışmaları sonucunda 6 milyona yakın aboneye elektrik hizmetinin tekrar verildiğini duyurdu.

Ülkesinin Kiev, Odessa, Dnipro, Vinnitsa ve Lviv bölgelerinde elektrik kesintilerinin sürdüğünü kaydeden Zelenskiy, problemleri en kısa müddet içinde çözmek için efor sarf ettiklerini vurguladı.

Rus ordusunun ağır ataklar düzenlediği güç altyapılarını tamir çalışmalarının devam ettiğini lisana getiren Zelenskiy, “Bu hafta da diğer günlerde olduğu gibi kilit görevimiz enerjidir.” dedi.

Kiev belediyesine eleştiri

Elektrik, su, telefon ve internet teması üzere meselelere karşı ülke genelinde binlerce “Yenilmezlik Noktaları” kurulduğunu hatırlatan Zelenskiy, Kiev sakinlerinin, kelam konusu kimi merkezlerin çalışmasından şikayetçi olduğunu aktardı.

Zelenskiy, “Bu akşam itibarıyla şehirde (Kiev) 600 bin abonenin elektriği kesilmiş durumda. Birçok Kiev sakini 20, hatta 30 saatten fazla elektriksiz kaldı. Ben belediyeden kaliteli işler bekliyorum. Kiev’deki Yenilmezlik Noktaları’na saygısızlık ettiği için kimse kimseyi affetmeyecek. Lütfen daha ciddi olun.” sözlerini kullandı.

Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy konuşmasında, halkı elektriği tasarruflu kullanmaya davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu