Haber

Fatih Altaylı: ’13 yıl 7 seçim geçti kabul edin Kanal İstanbul yapılamaz’

Gazeteci Fatih Altaylı, AK Parti iktidarının 2010 yılından itibaren özellikle seçim dönemlerinde Kanal İstanbul Projesini gündeme getirdiğine dikkat çekerek, projeye alternatif olarak deprem hazırlıklarının yapılabileceğini öne sürdü. yaklaşık 75 milyar dolara mal olacak. Bir başka alternatif olarak Altaylı, “Ya da 13 yıldır yapılmayan bir şeyin yapılmayacağını biliyoruz ve bunu konuşmayı bile gereksiz bulabiliriz. Karar sizin” dedi. o yazdı. Altaylı’nın “7 seçim, 2 referandum, 1 kanal” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Sanırım 2010 yılıydı. Rahmetli Erol Olçok AK Parti’nin seçim kampanyasını hazırlıyordu. Habertürk’te beni ziyarete geldi. Çılgın Proje’nin ne olduğunu ondan ilk o zaman öğrendim. Kara’yı birbirine bağlayacak suni bir kanaldı. Denizle Marmara’yı ikinci kez birbirine.Ve sanırım seçim için icat edilmiş bir propaganda aracıydı.
(…) Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, projenin maliyetinin 20 milyar dolar civarında olacağını söyledi. Uzmanlar, maliyetinin 50 milyar dolardan aşağı olmayacağını savunuyorlardı. Bu, o günkü 1,5 TL dolar kuruyla yaklaşık 75 milyar TL idi.
(…) 13 koca yıl geçti, o gün doğan çocuklar bugün lisede.
Bu arada 4 genel seçim, 3 yerel seçim ve 2 referandum gördük.
Her birinde Kanal İstanbul projesi gündeme getirildi ve tartışıldı.
Şimdi 5. seçime gidiyoruz. Kanal İstanbul’un hikayesini yeniden dinliyoruz.
O gün 50 milyar dolar olan maliyet, bugün inşaat maliyetlerinin artması ve dolar enflasyonunun da etkisiyle en az 75 milyar dolar.
Peki bu parayla neler yapılabilir?
Örneğin büyük bir depremde yerle bir olacak ve etkilerinin Türkiye’nin bağımsızlığına mal olacak kadar yüksek olması beklenen bir İstanbul’u depreme hazır hale getirebilir ve yüzbinlerce insanın hayatını kurtarabiliriz. bizimkiler
Yaklaşık 100 milyar dolarlık ekonomik maliyeti olduğu söylenen 6 Şubat depreminde yıkılan tüm şehirleri tamamen onarabilir ve bu şehirlerde yaşayan milyonlarca insanın mağduriyetine derman olabiliriz.
Milyonlarca insana ekmek kaynağı olabilecek binlerce üretim tesisi kurabiliriz.
75 TOGG fabrikası, 375 tank fabrikası yapabiliriz.
Ya da Kanal İstanbul’u bir müteahhit grubuna ihale edip, onların cebine 75 milyar dolar koyarız, 75 milyar dolar ve faizini de dış borç hanemize ekleriz.
Ya da 13 yıldır yapılmayan bir şeyin yapılmayacağını biliyor, konuşmayı bile gereksiz bulabiliyoruz.
Karar sizin.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu