Haber

Hindistan, Manipur eyaletinde barış komitesi kuruyor

YENİ DELHİ, 11 Haziran (Xinhua) — Hindistan federal hükümeti, aylardır şiddetli çatışmalara sahne olan Manipur eyaleti için Cumartesi günü bir barış komitesi kurdu. Eyaletteki şiddet yaklaşık 100 kişiyi öldürdü ve 300’den fazla kişiyi yaraladı.

Mayıs ayının ilk haftasında kuzeydoğu eyaletinde çıkan çatışmalarda evleri yanan binlerce insan yardım kamplarında yaşıyor.

Hindistan Federal İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan resmi açıklamada, barış komitesine Manipur Valisi Anusuiya Uikey’in başkanlık edeceği, komitede eyalet bakanları ve milletvekillerinin yanı sıra Eyalet Başbakanı N.’nin yer alacağı belirtildi. .Biren Singh.

Komitenin görevinin, çatışan taraf veya gruplar arasında barışçıl diyalog ve müzakereler de dahil olmak üzere, eyaletteki çeşitli etnik gruplar arasında barışı sağlama sürecini kolaylaştırmak olacağı da ifade edildi.

Hindistan ordusundan ve paramiliter güçlerden 10.000’den fazla güvenlik görevlisi, barışı korumak ve kamu sistemini korumak için şimdiden eyalete konuşlandırıldı.

Ülkenin İçişleri Bakanı Amit Shah, birkaç hafta önce durumu değerlendirmek için eyalette üç gün kalmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu