Yaşam

Nuri Bilge Ceylan’ın Kuru Otlar Üste filmi Türkiye’nin Oscar adayı oldu

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın “76. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için Yarıştı” filmi Kurutulmuş Otlar Üzerine“Sineması Türkiye’nin Oscar adayıydı.

15 KİŞİLİK KURUL TARAFINDAN SEÇİLDİ

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın Türkiye prömiyerini Adana’da yapacak olan Kuru Otlar Üste filmi, 96. Akademi Ödülleri (Oscar) Türkiye adayı seçildi. Sinema alanındaki meslek kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan 15 kişilik seçici kurul tarafından “En İyi Uluslararası Film” bölümünde Türkiye adayını belirlemek için değerlendirme toplantısı yapıldı.

EN NİTELİKLİ ULUSLARARASI SİNEMA BÖLÜMÜNE ADAY OLDU

Sinema Meslek Birlikleri Güç Birliği’ne başvuran 7 filmin değerlendirildiği toplantıda, Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği Kuru Otlar Üstüne, Türkiye’nin “En İyi Uluslararası Film” adayı seçildi. ABD’de düzenlenecek ödül töreninin önümüzdeki yıl mart ayında yapılması planlanıyor. Oscar Ödülleri’nin 10 Mart 2024’te verilmesi planlanıyor ancak Hollywood, grevin töreni nasıl etkileyeceğinden emin değil.

Başarılı oyuncu Merve Dizdar, Kuru Otlar Üste filmindeki başarısıyla 76. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı.

KURU OYLAR FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Samet (Deniz Celiloğlu), zorunlu hizmetini Doğu Anadolu’nun ücra bir kasabasında yapan ve İstanbul’a atanmayı ümit eden bir fotoğraf öğretmenidir. Öğrencisi Deniz’i (Merve Dizdar) taciz etmekle suçlanıyor. Samet bu suçlamadan kendini temize çıkarmaya çalışırken bir yandan da köyün ve toplumun katı kurallarıyla uğraşmak zorunda kalır.

Filmin ekibinde Merve Dizdar, Deniz Celiloğlu, Musab Ekici, Ferhat Akgün, Cengiz Bozkurt, Nalan Kuruçim, Münir Can Cindoruk ve Seçkin Andaç Çam gibi isimler yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu