Haber

Turgut Kazan, Erdoğan’ın adaylığına itiraz ediyor

İstanbul Barosu Eski Başkanı Avukat Turgut Kazan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adaylığına itiraz etti. Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuran Kazan, anayasaya göre Erdoğan’ın üçüncü kez aday olamayacağını belirterek, bu durumun yorumla aşılamayacağını vurguladı.

Dilekçede, Cumhurbaşkanı’nın üçüncü kez aday olabilmesi için tek istisnanın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin alacağı seçimlerin yenilenmesi kararı olduğu vurgulandı.

Kazan, “Anayasadaki süre sınırlaması YSK dahil tüm organ, merci, makam ve kişileri bağlar. Türkiye 2017 değişikliği ile sistemi değiştirdi ve 2018 seçimlerinin Türkiye’nin ilk seçimi sayılması hiçbir zaman kabul edilmedi. Yeni sistem ve 2023 seçimleri gibi yorumlarla ikinci seçim tek adam rejimine geçiş olamaz” dedi.

Kazan, dilekçesinde Erdoğan’ın anayasa değişikliği sırasında ve sonrasında Cumhurbaşkanlığı görevi üstlendiğini, 2017 değişikliğiyle sadece cumhurbaşkanının yetkilerinin artırıldığını vurgulayarak, “Recep Tayyip Erdoğan bir daha aday olamaz” dedi.

İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz da dün YSK önünde Erdoğan’ın üçüncü kez cumhurbaşkanı adayı olmasına itiraz ettiklerini açıkladı.

HKP, Tayyip Erdoğan’ın adaylığının iptali için de Yüksek Seçim Kurulu’na başvurdu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu