Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: “BM ve Türkiye sayesinde Rusya’nın Ukrayna limanları üzerindeki hakimiyeti azaldı” “Neredeyse her ülke…

– ABD Dışişleri Bakanı Blinken: “BM ve Türkiye sayesinde Rusya’nın Ukrayna limanları üzerindeki hakimiyeti azaldı”

“Neredeyse her ülke Rusya’nın saldırganlık savaşının bedelini ödemeye devam ediyor”

“ABD, stratejik silah kontrolü için harekete geçmeye hazır”

YENİ DELHİ – ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Hindistan’da düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “BM ve Türkiye sayesinde Rusya’nın Ukrayna limanları üzerindeki hakimiyeti azaldı” ve “Bunun bedelini hemen hemen her ülke ödedi. Rusya’nın saldırganlık savaşının bedelini ödemeye devam ediyor” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından basın toplantısı düzenledi. ABD’nin Rus işgaline karşı mücadele eden Ukrayna’ya desteğini yineleyen Blinken, Rusya’nın işgalinden bir yıl sonra Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan kapsamlı ve kalıcı barışı destekleme kararına G20 üyelerinden tek bir kişinin dahi katılmadığını söyledi. Ukrayna İtiraz etti ve Rusya ile olmadığını söyledi. Blinken, Rus saldırganlığının insan hakları ve insani sonuçlarından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Her G20 üyesi ve hemen hemen her ülke, Rusya’nın saldırganlık savaşının bedelini ödemeye devam ediyor. Başkan Putin dilerse bu savaş yarın sona erebilir.”

“BM ve Türkiye sayesinde Rusya’nın Ukrayna limanları üzerindeki hakimiyeti azaldı”

ABD ve diğer ülkelerin savaşı önlemek için yoğun çaba sarf ettiğini belirten Blinken, savaşın beraberinde getirdiği gıda güvenliği krizine de dikkat çekti. “Büyük ölçüde BM Genel Sekreteri Guterres ve Türkiye sayesinde, Karadeniz Tahıl Girişimi Rusya’nın Ukrayna limanları üzerindeki kontrolünü gevşetti ve Ukrayna’dan 22 milyon tondan fazla tahıl ve diğer gıda maddesinin ithal edilmesini sağladı. Bu, gıda fiyatını düşürdü. her yerde,” dedi Blinken.

Karadeniz Tahıl İnisiyatifi’nin son teslim tarihinin 18 Mart’ta dolacağını belirten Blinken, “Rusya bunu yenileme taahhüdünde bulunmayı reddetti. Bugünkü toplantıda ülkelerin mesajı net, Karadeniz Tahıl İnisiyatifi’ni genişletin ve güçlendirin. gecikmeden yapın.”

“ABD, stratejik silah kontrolü için harekete geçmeye hazır”

Blinken bugün Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile yaptığı konuşmada, “Rusya’yı sorumsuz kararını geri almaya ve ABD ve Rusya Federasyonu’nun nükleer cephaneliklerine doğrulanabilir sonlar getiren Yeni START Anlaşmasını uygulamaya geri dönmeye çağırdım.”

“Karşılıklı uyum her iki ülkenin de çıkarınadır. Dünyanın dört bir yanındaki insanların nükleer güçler olarak bizden bekledikleri de bu. Dışişleri Bakanı’na ABD’nin her zaman stratejik silah kontrolüne girmeye ve harekete geçmeye hazır olacağını söyledim. o,” dedi Blinken.

Blinken, Rusya-Ukrayna savaşına atıfta bulunarak, “ABD, savaşı diplomasi yoluyla bitirmesi için Ukrayna’yı desteklemeye hazırdır.”

“Çin’i, Rusya’yı desteklerse sonuçlarının olacağı konusunda uyardık”

Rusya’ya ölümcül yardım göndermesi halinde Çin’e yaptırım uygulayıp uygulamayacağına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Blinken, “Bu tür eylemlerin sonuçları olacağı konusunda Çin’i uyardık” dedi.

Blinken, “Başkan Biden’ın Rusya’nın Çin Devlet Başkanı Xi’ye yönelik saldırganlığının en başında açıkça belirttiği gibi, Çin, Rusya’nın saldırganlığına ölümcül destek sağlamak veya Rusya’ya yardım etmek için sistematik olarak yaptırımlardan kaçınmak için müdahale ederse, bu ülkeler bizim olacak” dedi. Bizim için büyük bir sorun olacak” dedi.

Blinken, “Çin Kıdemli Dış Politika Sorumlusu Wang Yi’yi yaklaşık bir hafta önce gördüğümde, Çin’in Rusya’ya ölümcül askeri yardım sağlamayı düşündüğüne dair gerçek endişemizi dile getirdim. Bunu henüz yaptığını görmedik, ancak bunu düşündüğünü gördük. Bu tür eylemlerin sonuçları olacağını açıkça belirttim” dedi.

“Zorluklar Rusya’nın BM ilkelerini ihlal etmesinden kaynaklanıyor”

Geçen hafta BM Genel Kurulu’nda Rusya’nın işgalini kınayan oylama hakkında konuşan Blinken, “Biz ve dünyanın dört bir yanındaki düzinelerce ülke, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığıyla ihlal edilen BM Şartı’nın temel ilkelerini kabul ettiğimizden eminiz.” Çok taraflı sisteme yönelik gerçek meydan okumalar, sistemin temel unsurlarını ihlal eden Rusya’dan geliyor” dedi.

odemis-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu